×

Munkajogi védelem

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. július 13.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 112. számában (2007. július 13.)
A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvénynek (Cst.) 2005-ben, a "100 lépés" program keretében történt módosítása lehetővé tette, hogy a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságon lévő szülő – a gyermek egyéves kora után – ne csak négy órát meg nem haladó időtartamban, hanem akár teljes munkaidős foglalkoztatás keretében vállalhasson munkát. Mennyire vannak biztonságban a felmondással szemben azok a dolgozók, akik gyesen vannak?

A Cst. módosítása indokolttá tette a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) felmondási védelemre vonatkozó szabályainak módosítását is, részben a két törvény közötti koherencia megteremtése miatt, részben az egyenlő bánásmód követelményének érvényesítése érdekében. Erre tekintettel módosította a 2005. évi CLIV. törvény egyebek mellett az Mt. 90. §-a (1) bekezdésének e) pontját akként, hogy "a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve a gyermek hároméves koráig – fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is – a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt." A korábban hatályos szabályok alapján a munkahelyére visszatérő, fizetési szabadságát megszakító szülő indokolatlanul hátrányos helyzetbe kerülhetett volna a fizetési szabadságát meg nem szakító, gyermekét nevelő szülőhöz képest, hiszen míg a gyermekgondozás mellett munkát nem vállaló szülő munkaviszonyát a munkáltató nem szüntethette meg, ezzel szemben a gyermeke gondozása mellett munkát vállaló szülő a munkahelyére történő visszatérést követően – jogszabály-módosítás hiányában – akár azonnal is elbocsátható lett volna. Az alkotmányos szabályozás érdekében tehát elengedhetetlen volt a gyermekgondozás mellett munkát vállaló szülők részére ugyanazt a munkajogi védelmet biztosítani, mint ami a fizetés nélküli szabadságot igénybe vevő szülők részére biztosított.

Megszűnt munkakör

Gyakorlati kérdés, hogy munkáltatói rendes felmondással megszüntethető-e annak a fizetés nélküli szabadságát megszakító munkavállalónak a munkaviszonya, aki gyermekgondozási segélyben részesül, a gyermekgondozási segélyre való jogosultsága megszűnését megelőzően munkára jelentkezik, ám munkaköre, beosztása, szervezeti egysége vagy maga a szervezet időközben már megszűnt. Attól függően, hogy a munkakör, "beosztás", a munkavállalót foglalkoztató szervezeti egység vagy a munkáltató szűnt-e meg, a hatályos munkajogi szabályok alapján a következő módon kell eljárni:

Amennyiben a munkavállaló munkaköre a gyermekgondozás alatt megszűnt, az Mt. 90. §-a (1) bekezdésének e) pontjában foglalt felmondási védelem miatt a munkavállaló munkaviszonyát nem lehet megszüntetni a gyermeke hároméves koráig.

Az Mt. hatálya alá tartozó munkavállalók esetében más munkakör felajánlására vonatkozó kötelezettsége nincs a munkáltatónak, azonban ha nincs olyan munkakör, amelyet a munkavállaló számára fel tudna ajánlani, és amely tekintetében a munkavállaló egyetértésével munkakör módosítására kerülne sor, álláspontunk szerint ez olyan, a munkáltató működési körében felmerülő oknak minősül, amely megalapozza az Mt. 151. §-ának (4) bekezdése szerinti állásidőre járó személyi alapbérre való jogosultságot.

Szervezeti egység megszűnése

Amennyiben a munkavállalót foglalkoztató szervezeti egység megszűnt, az a munkakör is megszűnt, amelyben a munkavállalót foglalkoztatták. Ebben az esetben az előzőek szerint kell eljárni. Abban az esetben, ha az a szervezeti egység, amely a munkavállalót foglalkoztatta, nem szűnt meg, hanem átszervezés következtében részben vagy egészen beolvadt a munkáltató más szervezeti egységébe, és ez az átszervezés nem érintette a munkavállaló munkakörét, akkor a munkavállalót – amennyiben munkára jelentkezik - foglalkoztatni kell. Az Mt. 3. §-ának (1) bekezdésében foglalt együttműködési kötelezettségre figyelemmel kell megállapítani a munkába lépés napját. A visszatérést követő harminc napon belül ki kell adni a munkavállaló részére az Mt. 132. §-a (2) bekezdésének b)-c) pontja szerint járó szabadságot. Abban az esetben, ha a beolvadást eredményező átszervezés folytán a fizetés nélküli szabadságát megszakító munkavállaló munkaköre megszűnt, úgy az 1. pontban foglaltak szerint kell eljárni.

Vezetői megbízás

A Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó vezetői megbízás adott vezetői munkakör ellátására szól. A vezetői megbízás tehát nem válik el a munkakörtől, ezért az Mt. vonatkozásában nem értelmezhető a vezetői megbízás visszavonása úgy, hogy a munkakör nem szűnik meg, a vezetői munkakör a munkaviszony megszűnésével egyidejűleg szűnik meg. A gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság ideje alatt – a munkavállaló védettsége miatt – a munkaviszony nem szüntethető meg. Amennyiben a munkavállaló a gyermek egyéves korának betöltését követően munkavégzési szándékát jelzi, úgy őt a munkáltató foglalkoztatni köteles. Az Mt. 3. §-ának (1) bekezdésében foglalt együttműködési kötelezettségre figyelemmel kell megállapítani a munkába állás napját. A visszatérést követő harminc napon belül egyebekben ki kell adni a munkavállaló részére az Mt. 132. §-a (2) bekezdésének b)-c) pontja szerint járó szabadságot.

A munkáltató megszűnésének hatása attól függ, hogy a munkáltató jogutód nélkül vagy jogutóddal szűnik-e meg.

Jogutód nélküli megszűnés

Jogutód nélküli megszűnés esetén a munkavállaló munkaviszonya a munkáltató megszűnésének a bíróság által történő megállapítása napján szűnik meg az Mt. 86/B. §-ának b) pontja alapján. Attól függően, hogy a munkáltató felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt áll-e, és a felszámoló, illetve a végelszámoló döntéséből eredően folyik-e a munka a munkavállaló szervezeti egységénél, vagy az – átszervezés folytán - megszüntetésre került-e, a visszatérő munkavállaló foglalkoztatása a következőképpen alakul:

Amennyiben a munkáltatónál a felszámolási vagy a végelszámolási eljárás során az adott szervezeti egységnél folyik a munkavégzés, és a munkavállaló munkaköre nem szűnt meg, a munkáltató köteles fogadni a visszatérő munkavállalót. Az Mt. 3. §-ának (1) bekezdésében foglalt együttműködési kötelezettségre kell megállapítani a munkába való visszatérés időpontját, és a visszatérést követő harminc napon belül ki kell adni a munkavállaló részére az Mt. 132. §-a (2) bekezdésének b)-c) pontja szerint járó szabadságot.

Ha a munkavállaló munkakörét a felszámolási vagy végelszámolási eljárás során megszüntették, ez a munkavállaló munkaviszonyát nem érinti, mivel felmondási védelem alatt áll. Ebben az esetben – ha a munkáltató nem tud olyan másik munkakört felajánlani, amely a munkavállaló végzettségére, személyi és családi körülményeire nézve nem jár aránytalan teherrel – a munkaviszony a munkáltató megszűnésének a bíróság által történő megállapítása napján szűnik meg az Mt. 86/B. §-ának b) pontja alapján. Ha van olyan másik betöltetlen munkakör, amit a munkavállaló elfogad, akkor a munkába való visszatérés napját – a felek együttműködési kötelezettségére figyelemmel – megállapítják, és a munkavállaló visszatér dolgozni. Ebben az esetben – tekintettel arra, hogy visszatérésétől kezdődően munkavégzési kötelezettsége van – a munkáltató későbbi időpontban történő jogutód nélküli megszűnése esetére az Mt. 86/A. §-a alapján járni fog számára a munkáltató rendes felmondása esetén meghatározott munkavégzés alóli mentesítési idejére járó átlagkeresetnek megfelelő összeg.

Megszűnés jogutódlással

Jogutóddal történő megszűnés esetén az Mt. 85/A-85/B. §-aiban foglaltak alkalmazandók. Ebben az esetben a munkaviszonyból fakadó jogok és kötelezettségek változatlanul maradnak fenn. A felmondási tilalom miatt a jogutód munkáltató nem szüntetheti meg a védettség fennállásának időtartama alatt a munkaviszonyt. Arra lehetősége van a munkáltatónak, hogy a munkaszervezetet átszervezze; attól függően, hogy a munkavállaló munkaköre az átszervezés következtében megmarad-e, az 1. pontban foglaltak szerint kell eljárni, illetve fogadni kell a munkavégzésre jelentkező munkavállalót.

Változás a munkáltató személyében

Ha az Mt. hatálya alá tartozó munkáltató személye azért változik meg, mert az alapító vagy a munkáltató döntése alapján a munkáltató egésze vagy egy része (szervezeti egysége, anyagi és nem anyagi erőforrásainak, vagy feladat- és hatáskörének meghatározott csoportja) a közalkalmazottak jogállásáról vagy a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény hatálya alá tartozó munkáltatóhoz kerül, a munkáltató átadott szervezete, illetve tevékenysége keretében foglalkoztatott munkavállaló munkaviszonya az átadás időpontjában megszűnik, és az új munkáltatónál – amennyiben a munkavállaló az átvevő munkáltatónál történő további foglalkoztatásához hozzájárul – vele közszolgálati, illetve közalkalmazotti jogviszonyt kell létesíteni. Ebben az esetben - amennyiben a fizetés nélküli szabadságát megszakítja, és munkára jelentkezik - őt a munkáltatónak foglalkoztatnia kell. A szabadság kiadását követően őt a munkáltató munkával ellátni köteles.

Ha a munkavállaló az átvevő munkáltatónál történő további foglalkoztatásához nem járul hozzá, az átadó munkáltató az átadás napjával köteles írásban értesíteni a munkavállalót a munkaviszony (1) bekezdés szerinti megszűnéséről, valamint köteles a munkavállaló számára a 95. §-ának (2)-(4) bekezdései alkalmazásával megállapított végkielégítést – határozott idejű jogviszony esetén a 88. § (2) bekezdésében meghatározott átlagkeresetet – megfizetni.

Ha az átvevő munkáltató a közalkalmazottak, illetve a köztisztviselők jogállásáról szóló törvények rendelkezései alapján az érintett munkavállalóval nem létesíthet közalkalmazotti, illetve közszolgálati jogviszonyt, a munkaviszony megszűnése tekintetében az előbb említett rendelkezéseket kell alkalmazni.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. július 13.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem