×

Rendezett kapcsolatok a munkahelyeken

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 100. számában (2006. június 15.)
A kollektív szerződések gyakorlata hosszú múltra tekint vissza a munkahelyeken, ám ez ágazati szinten viszonylag új keletű; a megegyezés nem is megy gyorsan és főleg nem konfliktusok nélkül. Ezt a folyamatot könnyíthetik meg az új intézményként létrejött ágazati párbeszédbizottságok, amelyek – a munkaügyi kormányzat reményei szerint – előmozdítják az ágazati kollektív szerződések elterjedését. A munkáltatók a kiszámíthatóságot, a munkavállalók pedig a biztonságot tekintik a kollektív szerződések legnagyobb értékének.

A szükségesnél kevesebb bértarifa-szerződés születik

A munka világában a szabályozott viszonyok megteremtése alapvető érték. A parlamentáris demokráciában a legfontosabb szabályokat az Országgyűlés alkotja meg, ez azonban nem elég. A törvény mindig az egészet próbálja megragadni: átlagos vállalkozót, átlagos munkavállalót és átlagos gazdasági körülményeket feltételezve – mondja Herczog László, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) helyettes államtitkára. A finom részleteket, így az ágazati, helyi sajátosságokat egy törvény soha sem képes pontosan kifejezni. Ehhez az szükséges, hogy az ágazati, illetve a helyi szereplők is lehetőséget kapjanak a magukra vonatkozó szabályok megalkotására.

Egy kollektív szerződés akkor jó, ha választ ad az adott közösség munkavégzéssel kapcsolatos problémáira – tette hozzá a helyettes államtitkár. Általános vélemény – legalábbis ez a tapasztalat -, hogy a kollektív szerződések tartalma meglehetősen szegényes. E dokumentumok gyakran a Munka Törvénykönyve – az adott terület számára fontos – szabályait idézik. Kevés bértarifa-szerződés születik, pedig ez a munkabéke, a munkavállalói elégedettség, ráadásul – a megfelelő munkakörök kialakításán keresztül – a munkáltató foglalkoztatáspolitikájának, illetve a dolgozói ösztönzésnek is fontos eszköze lehet.

A jó munkaügyi kapcsolatok egyik záloga az együttműködés rendjének ki­alakítása. Jó lenne, ha a helyi kollektív szerződések témakörönként tartalmaznák, hogy a munkavállalók, illetve a szakszervezetek kihez – melyik, a munkáltató által kijelölt személyhez – fordulhatnak kérdéseikkel, problémáikkal. A konfliktusok kezelésének mechanizmusait, az önként vállalt eljárásokat is célszerű előre kialakítani, és a kollektív szerződésben rögzíteni, mert egy esetleges sztrájkhelyzetben sem idő, sem türelem nem marad ezek kialakítására.

Az ágazati kollektív szerződések elterjesztését a munkaügyi tárca kiemelt feladatának tekinti. Jelentős eredmény, hogy egyre több ágazati (alágazati, szakágazati) párbeszédbizottság jön létre – emelte ki Herczog László. Az ágazati szint nem véletlenül kapta a "középszint" elnevezést. Felülemelkedik a munkahelyeken, ugyanakkor megfelelő távolságra van a nemzetgazdasági szinttől, azaz képes megragadni az ágazatban létező álláshelyek közös sajátosságait. Az ágazat egy olyan aggregátum, amelyben jelentős – az azonos, illetve hasonló tevékenységből adódó – közös érdek mutatható ki más szektorhoz képest.

Ugyanakkor figyelembe kell venni a besorolás nehézségeit. Ma már számos vállalkozás szerteágazó, több ágazathoz sorolható tevékenységet folytat, azaz a főtevékenység nem fejezi ki pontosan, hogy a munkáltató egésze mely ágazatba sorolható. Ez kifejezetten problémát okoz a kollektív szerződések kiterjesztésekor, hiszen mind­azon tevékenység, amely ugyan jelen van a vállalkozás életében, de a főtevékenysége alapján más ágazatba tartozik, a kiterjesztés után sem kerül a kollektív szerződés hatálya alá. Ismert példák erre azok a sütőipari egységek, amelyek szuper- vagy hipermarketekben működnek, s mivel azok a kereskedelemhez tartoznak, nem vonatkozik rájuk a kiterjesztett sütőipari kollektív szerződés.

Az ágazati párbeszédbizottság összehozza az ágazatban létező jelentős munkáltatói és munkavállalói érdekképviseleteket, ráadásul – az eddigi érdekegyeztetési gyakorlatot meghaladva – szakít "a minden érdekképviselet azonos támogatottságot élvez, ezért azonos döntési jogok illetik meg" hamis elvével. Az ágazati párbeszédbizottság garanciát jelent arra, hogy működnek és a bizottságban jelen vannak a szektort reprezentáló szociális partnerek. Reményeink szerint ezen új intézmények jelentősen előmozdítják az ágazati kollektív szerződések elterjedését. A működésüket szabályozó törvény elkészült, ezért – ha az új parlament is jónak látja – még az idén megszülethet.

A megegyezés garantálja a kiszámíthatóságot

A kollektív szerződésnek nincs kötelező tartalma, de lehet tudni, mit érdemes szabályozni. Van is értelme a vállalkozások számára, hiszen sok mindent megold, amiről egyébként egyéni munkaszerződésekben kellene megállapodni – véli Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. A feltétel az, hogy legyen szakszervezet, amelynek a szerződés megkötésére kizárólagos joga van. Az egyezség csak akkor jöhet létre, ha ebben mind a munkaadók, mind a munkavállalók szervezete érdekelt. A dolgozóknak biztonságot ad, ha tudják, mire számíthatnak, a munka­adók pedig a kiszámíthatóságot értékelik (például felmondás, munkarend, kártérítés), és jó esetben tágítja a törvény adta lehetőségeket, továbbá hozzájárul a rendezett munkaügyi kapcsolathoz.

Mindez természetesen megfelelő partneri viszonyt feltételez a két fél között. Jóllehet a konfliktusok kikerülhetetlenek egy átalakuló piacgazdaságban, de a kollektív szerződésekben ezek megoldási lehetőségeit is előre rögzíthetik. Az idén újdonság a többszintű minimálbér, azonban egy jó megállapodásban ez is körültekintően szabályozható, s ebben a munkavállalók is érdekeltek.

A kisebb munkahelyeken gondot okozhat, hogy nincs szakszervezet. Ezen segíthet az ágazati kollektív szerződés, amely - kiterjesztés esetén – minden munkahelyre kötelezően érvényes. Sokat várunk a középszinttől, az ágazati párbeszédbizottságoktól (ápb), illetve az Országgyűlés elé már beterjesztett törvény elfogadásától. Az ápb-k esetében az a lényeg, hogy a szociális partnerek maguk állapodhatnak meg a szakma sajátosságai szerint. A törvény meghatározza a részvétel feltételeit, egyben anyagi biztonságot is jelent majd. Ma még a szociális párbeszéden belül a középszint a leggyengébb; a munkahelyi kollektív szerződések hosszú múltra tekinthetnek vissza, az országos érdek­egyeztetés pedig 18 éve működik (bár törvényi szabályozása ugyancsak az új parlamentre vár).

A középszintű érdekegyeztetés legfőbb célja az ágazati kollektív szerződések megkötése, aminek eredményeként például normatívvá, területileg is azonossá válhatnak az élőmunka költségei, miközben – akár a törvénytől eltérve is – tükrözik az adott szakma sajátosságait (gondoljunk csak az agrárszféra szezonalitására vagy a kereskedelmi nyitva tartásra), s ezek szabályozásáról az adott ágazat maga dönthet. Nem véletlen, hogy az ilyen megállapodások Európa-szerte elterjedtek – tapasztalataikat érdemes tanulmányozni.

A munkaadói érdekeltséget erősíteni kell

Az utóbbi években, 2002 óta évről évre csökken a megkötött kollektív szerződések száma. A legutóbbi teljes évi adat 2004-ről áll rendelkezésünkre, akkor 515 kollektív bérmegállapodást kötöttek, s ez 347 ezer munkavállalót érintett; a 2005. évi számok ennél valamivel kisebbek lehetnek - tájékoztatott Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke. Az ilyen megállapodásokat általában a nagyobb vállalkozásoknál kötik, ezt bizonyítja, hogy a 49 munkavállalónál kevesebbet foglalkoztató cégek között mindössze 10,6 százalékos a kollektív szerződéssel rendelkezők aránya, míg az 1000 fő felettieknél már a munkavállalók 68,9 százalékát érinti. Sajnos, a törvényi szabályozás nem túlságosan ösztönzi e megállapodások létrejöttét. A mostaninál hatékonyabban kellene érdekeltté tenni a munkaadókat e szerződések megkötésében, hiszen így jóval nagyobb a mozgástér a munkaidő, a túlórakeret, a minimálbér ágazati sajátosságoknak megfelelő szabályozására, az esetleges eltérésekben történő megegyezésre.

A jól vezetett cégek belátják, hogy a kollektív szerződés megléte előnyös, kiszámíthatóvá teszi a munkaadói-munkavállalói kapcsolatokat. Nyilvánvalóan minél nagyobb egy cég, annál szervezettebbek a munkavállalók is, és annál hatékonyabban tudják a maguk érdekeit képviselni, ha úgy tetszik, akár nyomást is gyakorolni. A villamosenergia-iparban legalább egy évtizede működik az egész ágazatra kiterjesztett kollektív szerződés, amely 18 270 munkavállalót érint. Az egy vagy több munkáltatóval kötött szerződések a dolgozók 95 százalékára vonatkoznának, kiterjesztve természetesen 100 százalékukra.

Az érvényes ágazati kollektív szerződés megléte nyilvánvalóan nem jelenti azt, hogy soha semmilyen probléma nem keletkezhet, hogy nem lehet változtatni. Legutóbb például a Paksi Atom­erőmű egyik szakszervezete lépett fel nagyobb bérigénnyel, s a végén az eredetinél jobb megállapodás született.

Ami újdonság lehet a szociális párbeszédben, az a középszint megjelenése. Az ágazati párbeszédbizottságokról (ápb) szóló törvényjavaslat kidolgozásában a Liga is részt vett, sajnáljuk, hogy az előző parlamenti ciklusban már nem sikerült elfogadni. A törvényjavaslat azonban vitára és elfogadásra készen áll, az Országos Érdekegyeztető Tanácsról szóló előterjesztéssel együtt. Az ápb-k tekintetében teljes megegyezés van a felek között; legfőbb feladatuk éppen az ágazati kollektív szerződések megkötésének elősegítése lehet.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem