×

Foglalkoztatásbővítő pályázatok

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. szeptember 13.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 79. számában (2004. szeptember 13.)
A következő hetekben még érdemes tanulmányozni a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH), a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM), valamint a Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium (FMM) pályázatait, mert több olyan lehetőség kínálkozik, amely – közvetlen vagy közvetett módon – anyagi segítséget nyújthat a cégeknek álláshelyeik megőrzéséhez, vagy újak létrehozásához. A munkaügyi tárcánál hazai forrású pályázati lehetőség az idén már nem várható, bár erről a végső döntést az őszi hónapokban hozzák meg.

Noha az idei évben a kormányzat – a múlt évi összeghez viszonyítva – mintegy hárommilliárd forinttal csökkentette a központi munkahelyteremtő támogatásokat, e forrásmegvonást mégis ellensúlyozzák a beruházásösztönzésre fordítható költségvetési források, illetve az uniós csatlakozás kapcsán elérhető támogatások. Szakmai vélemények szerint nemcsak a gazdasági versenyképességet és a humán erőforrás fejlesztését szolgáló operatív program (grop, hefop) kínál jó lehetőséget a munkahelyteremtésre, de – közvetett módon – a többi operatív programban is fellelhetők olyan pályázati célok, amelyek a foglalkoztatás bővítését ösztönzik. Becslések szerint a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) keretében megvalósuló fejlesztések csaknem 100 ezer új munkahely létesítését segítik elő a következő három évben. Emellett a munkavállalók képzésének, alkalmazkodásának fejlesztésével több százezer álláshely őrizhető meg.

Technológiai fejlesztések

A Nemzeti Fejlesztési Hivatal EU Pályázati Információs Központ gyorsjelentése szerint augusztus elejéig a gvop keretében 23 pályázati felhívás jelent meg, és erre összesen 5911 beadvány érkezett. Ugyanez a hefop esetében 18, illetve 710 volt. Ez utóbbi esetében egyébként a 18 pályázati felhívásból 12-nek már lejárt a határideje, ám a többire az ősz folyamán még lehet jelentkezni. Az érdeklődés igen élénk volt, jelzi ezt, hogy egyes esetekben az igények a következő három évben rendelkezésre álló keretet is meghaladták.

Ami az érdeklődést illeti – a GKM értékelése szerint – a pályázati prioritások között a kis- és középvállalkozások (kkv) támogatására kiírt tenderek váltották ki a legnagyobb aktivitást. Az e körnek kínált lehetőségekre összesen 4300 pályamunkát – 32,8 milliárd forintnyi támogatási igénnyel – nyújtottak be. A kkv-k számára kínált programok közül eddig a legnépszerűbb a technológiai fejlesztést támogató projekt volt.

Munkapiaci esélyek

Az őszi pályázatok – lapunk megjelenéséhez legközelebbi – határideje szeptember 30. Eddig a napig a nonprofit, a költségvetési és a versenyszektor pályázói igényelhetnek anyagi segítséget a gazdasági és a munkaügyi tárcánál. A már működő roma kis- és középvállalkozások piaci esélyeit javító fejlesztésekre, illetve beruházások, gépek, berendezések beszerzésének támogatására egyaránt pályázni lehet. A nyertesek vissza nem térítendő forrást kaphatnak. A pályázat meghirdetésekor összesen 200 millió forint állt rendelkezésre; a sikeres beadványok maximum 3 millió forintot nyerhetnek el. A támogatás mértéke a projekt teljes értékének általában 50 százaléka lehet, ám egyes hátrányos helyzetű megyékben akár 65 százalék is. Ez utóbbi körbe tartozik Szabolcs-Szatmár-Bereg, Nógrád, Borsod, Békés, Jász-Nagykun-Szolnok, Bács-Kiskun, Somogy és Hajdú-Bihar megye.

A szeptember 30-ai határidőre a kis- és középvállalkozásoknak – amelyek foglalkoztatotti létszáma 250 főnél kevesebb – érdemes figyelni, e kör számára ugyanis három pályázati lehetőség is kínálkozik a gazdasági versenyképesség operatív programban.

A kis- és középvállalkozóknak szól – bár csak közvetetten segíti a munkahelyek megőrzését és újak létrehozását – a korszerű menedzsmentrendszerek és technikák elterjesztését ösztönző pályázat. E vissza nem térítendő támogatás főként az EU szabványainak való megfelelést, a minőségtudatos vállalatirányítást és a minőségtanúsítás meghonosítását kívánja segíteni. Például a HACCP bevezetését az élelmiszer- és vendéglátóiparban, illetve az autóipari, valamint a NATO beszállítói követelményeit teljesítő irányítási és információvédelmi rendszerek bevezetését és tanúsítását. E pályázat meghirdetésekor, az év elején 956 millió forint állt rendelkezésre, amiből a nyertes cégek létszámtól függően részesülhetnek. A támogatás összege 800 ezer forinttól 1,4 millió forintig terjed. A beruházás teljes összegéhez viszonyítva egységesen 50 százalék nyerhető el.

Hálózati együttműködés

A kis- és középvállalkozások számára kiírt másik pályázat a nagyvállalatokkal szembeni versenyhátrányt kívánja mérsékelni, mégpedig oly módon, hogy az elnyert pénzforrást a kkv-k együttműködésének kialakítására kell fordítani. Ez a forma lehet akár területi, szakmai vagy ágazati szerveződés, amely főként hálózatok megalapítását, működtetését jelenti. A 239 millió forintos büdzséből egy-egy nyertes a teljes érték 50 százalékát, de maximum 4 millió forintot kaphat. Alapítványok, közalapítványok, közhasznú társaságok, egyesületek egyaránt pályázhatnak, s a ráfordítás 80 százalékát nyerhetik el.

A gvop szintén a kkv-k kapcsolatainak erősítését kívánja ösztönözni azzal, hogy a már együttműködő cégeknek kínál közös beruházásaikhoz, fejlesztéseikhez támogatást. Az igénylők főként gazdasági társaságok, szövetkezetek és egyéni vállalkozók lehetnek. A legmagasabb, 60 millió forintos támogatási összegből – amely a teljes beruházás, fejlesztés 50 százalékát teheti ki – olyan költségek számolhatók el, mint például a gépek, berendezések beszerzése, az ingatlanok megépítése és bővítése, valamint licencek, know-how-k vásárlása, illetve a közös arculat megformálása.

Fókuszban a versenyképesség

Október 31-e ugyancsak fontos dátum lehet a pályázóknak. Ekkor azonban már csak a gvop pályázatai "nyitottak", illetve hazai forrásból a Külügyminisztérium ad segítséget kereskedelemfejlesztési célokra.

A cégek fennmaradásának, uniós piaci versenyképességük megőrzésének egyik alapvető feltétele a technológiai korszerűsítés, amely a magyar cégek esetében – az elmúlt évtizedek fejlesztésre fordítható szerényebb lehetőségei okán – akár életmentő is lehet. E körülményt is figyelembe véve érdemes tanulmányozni a gvop technológiai korszerűsítésre kiírt pályázatát, ahol az induláskor összességében 5,716 milliárd forint állt rendelkezésre.

Főként a feldolgozóipari cégek beruházásainak – épületek, létesítmények kialakítása; gépek, berendezések vásárlása – finanszírozásához lehet anyagi forrást igényelni. A támogatás mértéke azonban differenciált: a Budapesten működő cégek a teljes érték 35 százalékát, a nyugat-dunántúliak és a Pest megyeiek a 45 százalékát, a kevésbé fejlett régiókban tevékenykedők viszont az 50 százalékát kaphatják meg végleges juttatásként. Az elmaradottabb térségek közé tartozik Észak-Magyarország, Észak- és Dél-Alföld, Közép- és Dél-Dunántúl, valamint a celldömölki, a letenyei, az őriszentpéteri, a téti, a vasvári és a zalaszentgróti kistérségek.

Szolgáltatóközpontok

A nagyvállalatok szintén igényelhetnek forrásokat, nevezetesen a vállalatközpontok kialakítására. E centrumok létrehozása a kelet-közép-európai szolgáltatóközpontok kiépítését segítheti. A cégek közel egy tucat szolgáltatás meghonosítására – például informatikai fejlesztésre, elosztó és kereskedelmi központ létesítésére, pénzügyi kisegítő szolgáltatásra, szervizelésre és vevőszolgálatra, számviteli és adószakértői tevékenységre, üzletviteli tanácsadásra, piac- és közvélemény-kutatások elvégzésére, kutatás-fejlesztésre és oktatási bázis létrehozására – kérhetnek pénzt. A támogatás mértéke differenciált. Az igénylők a fővárosban és Pest megyében kevesebbet – 35, illetve 40 százalékot -, míg egyes régiókban 45, s a legfejletlenebb körzetekben, illetve kistérségekben 50 százalékot nyerhetnek el. Ez utóbbi, legmagasabb mértékű támogatással az észak-magyarországi, az észak-alföldi, a dél-alföldi, a közép-dunántúli és a dél-dunántúli régiók, valamint a celldömölki, a letenyei, az őriszentpéteri, a téti, a vasvári és a zalaszentgróti cégek számolhatnak.

A beszállítói hálózat fejlődését szolgálja a "Beszállítói integrátorok számának növelése és megerősítésük" elnevezésű pályázati kiírás. Bár e programot januárban közzétették, azonban október 31-éig folyamatosan be lehet nyújtani a beadványokat – érdemes tehát érdeklődni. E projektet a cégek, szövetkezetek számára kettős céllal írták ki. Egyfelől a korszerű technológia bevezetését, az új termékek meghonosítását, másfelől a cégek által létrehozott klaszterek, vállalkozások közötti együttműködést ösztönözve. Előbbi pályázati célra 50, utóbbira maximum 25 millió forintnyi támogatást juttat a gvop. Az esélyekről érdemes érdeklődni a GKM-ben, hiszen számos olyan feltétel szerepel a kiírásban, amelynek megléte előnyt jelent. Ilyen lehet például, ha az igénylő elmaradott térségben tevékenykedik, vagy szem előtt tartja a környezetvédelmi szempontokat.

Szintén a vállalatok, vállalkozások versenyképességének javításához ad lendületet az ipari és innovációs infrastruktúra fejlesztését célul tűző tender, amelyre az idén összesen 714,3 millió forintot szántak. Nemcsak a cégek, hanem – mások mellett – közhasznú társaságok, helyi önkormányzatok is pályázhatnak. Ez esetben a gáz-, a víz-, a csatorna- és az úthálózat kialakítására, parkolók, távközlési és kommunikációs hálózatok kiépítésére nyerhető forrás. Hasonlóképpen meglévő épületek fejlesztéséről és átalakításáról, ipari parkok szolgáltatásainak javításáról, a kis- és középvállalatok betelepülését szolgáló inkubátorházak építéséről is szó lehet. A támogatás legmagasabb összege 100 millió forint.

Képzési programok

Bár csak közvetetten, de a foglalkoztatást nagymértékben segítheti a logisztikai központok fejlesztése, valamint a hazai termékek piacra jutásának ösztönzése. E célok jegyében a gvop, illetve a Külügyminisztérium pályázatai közt is érdemes "tallózni". A feltételekről a szaktárcák honlapján találhatók információk. Mindkét program beadási határideje október vége. A nyertesek vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek.

Időrendben a legutolsó pályázati lehetőség – november 15-ig – az a hefop képzési támogatás, amely a gvop keretében közzétett, korábban meghirdetett beruházásokhoz kapcsolódik. E lehetőség hasznos lehet a vállalatok, szövetkezetek mellett az egyéni vállalkozók számára is, akik – sikeres pályázat esetén – szintén kaphatnak támogatást. Az általános képzéseknél a költségek 90 százaléka számolható el, míg a speciális kurzusoknál ez a mérték 55 százalék. Számszerűsítve: a támogatás összege 1,05 milliótól 18 millió forintig terjedhet.

Pályázati információk a világhálón

A pályázatokkal foglalkozó internetes oldalakon számos hasznos információ olvasható, köztük olyanok, amelyek a pályázni szándékozók kérdéseire adott szakértői válaszokat is tartalmaznak.

Fontos tudnivaló, hogy a pályázatokat – egy eredeti példányt és öt másolatot vagy CD-lemezt – nem lehet személyesen benyújtani, hanem lezárt borítékban, tértivevényes küldeményként kell feladni. (Ez valamennyi pályázat esetében egységes szabály.) Ha a beadványát valaki futárral vagy esetleg faxon küldi el, azt is elutasítják. Nagyon fontos, hogy a benyújtás időpontjának a feladás napja számít. A hefop kapcsán ugyanakkor azt is érdemes tudni, hogy a mellékletek is a pályázat részét képezik, ezért ezekre is ugyanazon szabályok vonatkoznak, mint magára a pályázati anyagra. Viszont e pályázatokhoz nem kell bankgarancia, mivel ezek nem beruházás jellegű projektek.

Gyakorta felmerülő kérdés, hogy a saját forrást miképpen kell igazolni. Ezt a hivatalos papírt – amely a pályázat beadásának időpontjától számított 30 napnál nem lehet régebbi – az adott szervezet számlavezető bankjának kell kiadnia. A saját forrás egyébként lehet bakhitel, készpénz, számlapénz, bankbetét, névre szóló értékpapír, tagi kölcsön is. Sokszor félreértésre ad okot, hogy milyen lehetőségei vannak az első számú pályázónak, illetve a partneri minőségben részt vevő társaknak. Jó tudni, hogy egy cég csak egy pályázatot nyújthat be, de konzorciumi partnerséget több projektben is vállalhat.

Az internetes oldalak mellett a helyi kamaránál, a regionális fejlesztési tanácsoknál és fejlesztési ügynökségeknél, valamint a GKM ügyfélszolgálati irodájában lehet tájékoztatást, segítséget kérni a fent említett pályázatokkal kapcsolatban..

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. szeptember 13.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem