×

Stratégiai irányok a foglalkoztatáspolitikában

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 73. számában (2004. március 15.)
Pillanatnyi tűzoltás helyett hosszú távú stratégiát ígér a foglalkoztatási problémák kezelésére a munkaügyi kormányzat. Célja, hogy a válságkezelést immár a változások tudatos menedzselése váltsa fel. A munkaadók és a munkavállalók képviselői úgy vélik, világos gazdaságpolitikai koncepció híján aligha lehetnek eredményesek a foglalkoztatás bővítésére irányuló erőfeszítések. A szociális partnerek hiányolják, hogy a stratégiai anyag szinte egyáltalán nem foglalkozik az uniós csatlakozás foglalkoztatásra gyakorolt hatásaival és az esetleges feszültségek kezelésével.

Válságkezelés helyett változásmenedzselés

Az előrelátás képességén javítani kell

Részben az uniós követelmények, de leginkább a magyar munkaerőpiacon zajló folyamatok késztették arra a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztériumot, hogy átfogó, hosszabb távú foglalkoztatási stratégiát készítsen – mondja Csizmár Gábor, a szaktárca politikai államtitkára. Két éve ugyanis dinamikus mozgások zajlanak a magyar munkaerőpiacon. Különösen az uniós csatlakozás pontos időpontjának bejelentésétől kezdve, hiszen azok a cégek, amelyek úgy gondolták, hogy nem kívánnak az EU igencsak feszes keretei között tevékenykedni, máshol kezdték keresni a lehetőségeket.

A nagy mozgás másik oka, hogy Magyarországon az elmúlt két évben 25 százalékkal nőttek a reálbérek, ami nyilvánvalóan rontotta a versenyképességet. Ráadásul a munkabéreket terhelő adók és járulékok jelentősen nem csökkentek. De nyilván elgondolkodásra késztette a vállalkozásokat a forint hol túl erősen tartott, hol meglóduló árfolyama. A mozgások mögött persze van egy örvendetes tendencia is, ez pedig a gazdasági szerkezetváltás: az alacsony képzettségű munkaerőre és alacsonyabb fejlettségű technológiára alapozó termelést a magasabb hozzáadott érték előállítása váltja fel.

Mindez arra késztette a munkaügyi kormányzatot, hogy nézzen szembe ezekkel a folyamatokkal. Elemezze, hogy mi történik, vagyis fogalmazódjon meg valamilyen stratégia – mondja Csizmár Gábor. Nem mintha ez eddig nem létezett volna, hiszen a kormányprogramban is megfogalmazódtak stratégiai elképzelések. Ezeket három pontban lehet összefoglalni: növelni kell a foglalkoztatási szintet, javítani a munkaerőpiac rugalmasságát, illetve esélyt kell teremteni a hátrányos helyzetű rétegek és térségek számára. E célok megvalósításának módját és eszközeit azonban a kormányzatnak újra át kellett gondolnia.

Magyarországon a legalapvetőbb probléma, hogy 56,3 százalékos a foglalkoztatási szint, messze elmaradva az uniós átlagtól – mondja a szaktárca politikai államtitkára. Nagyon magas az inaktívak száma: 3,6 millió ember sorolható ebbe a körbe. A munkaügyi kormányzat egyik legfontosabb tennivalója, hogy ezeket az embereket visszavezesse a munkaerőpiacra, ami azonban nagyon nehéz feladat. Ezzel összefüggésben a másik nagy probléma, hogy rendkívül merev a hazai munkaerőpiac. Egyrészt nagyon alacsony a mobilitás, másfelől a foglalkoztatási típusok struktúrája is megmerevedett, vagyis a hagyományos munkahelyek dominálnak, s az európai átlagtól messze elmarad a nem tipikus foglalkoztatási formák – mint például a részmunkaidő, a távmunka vagy a nonprofit szférában való foglalkoztatás – részaránya. A gazdaság igénye és az oktatás szerkezete között pedig jelentős szerkezeti feszültségek vannak.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy a munkaerőpiac mozgásáról a jelenleginél sokkal több információval rendelkezzen a kormányzat. Az eddiginél sokkal jobban kell prognosztizálni a munkaerő-piaci folyamatokat, s az eredmények alapján kell meghozni például az oktatási rendszerrel kapcsolatos döntéseket. Az előrelátás képességén kell javítani, s válságkezelés helyett a változások menedzselésére van szükség.

A foglalkoztatási stratégia azonban nem lehet csupán a munkaügyi tárca ügye, hiszen számos kérdés túlmutat az FMM hatáskörén. Maga az intézkedési csomag is arról szól, s a szociális partnerek is azt igényelték, hogy mindez összkormányzati feladat legyen. A kutatók szerint például a Nemzeti Fejlesztési Terv keretében 2004 és 2006 között rendelkezésre álló uniós források százezer fővel növelhetik meg a foglalkoztatottak számát. Kulcskérdés viszont, hogy erre csak akkor lehet számítani, ha az öt operatív programot és az egyes pályázatokat, illetve a források felhasználását sikerül a foglalkoztatás szempontjából összehangolni.

A versenyképesség erősítése nélkül nem bővíthető a foglalkoztatás

A munkaügyi tárca által készített munkaanyag teljeskörűen átfogja a foglalkoztatás eddigi alakulásával és a jövőbeni tennivalókkal kapcsolatos valamennyi témakört. A helyzetelemzés megállapításai és a következtetések többsége helyes, lényegében alkalmas arra, hogy a megfelelő gazdasági szakértők bevonásával a ráépülő intézkedési terv megvalósítható legyen. Amíg azonban nincs világos gazdaságpolitikai irányvonal arra nézve, hogy miként erősíthető a vállalkozások versenyképessége, addig kérdéses, hogy eredményes lehet-e bármilyen foglalkoztatáspolitikai stratégia – vélekedik Recska Endre, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) szakértője.

A kormány ugyanakkor önellentmondásba keveredett saját foglalkoztatáspolitikai terveivel kapcsolatban: a foglalkoztatási stratégia évenként 0,5-1 százalékos gyarapodásával számol, holott a kormány az Európai Bizottsággal készített közös értékelésében és a kormányprogramban 2006-ig 200 ezer új munkahely létrehozását vállalta, ennek azonban csupán a fele teljesíthető az említett ütemben – mondja a szakértő.

Ráadásul nem jó jel, hogy az idei adótörvényeknek köszönhetően tovább növekednek a foglalkoztatás költségei. Bár az egészségügyi hozzájárulás csökkentéséről, illetve 2006-ban való megszüntetéséről megállapodás született az Országos Érdekegyeztető Tanácsban, a vállalkozások versenyképességének javítása érdekében csökkenteni kell a társadalombiztosítási járulékokat, az iparűzési adót és az áfakulcsokat is.

A szakértő szerint az anyag szinte egyáltalán nem foglalkozik az uniós csatlakozás foglalkoztatásra gyakorolt hatásaival és az esetleges feszültségek kezelésével.

A munkaadói érdekképviseletek ugyanakkor reális veszélynek tartják, hogy a szakképzett munkaerő egy része elvándorol az uniós tagállamokba, miképp feszültségeket okozhat az esetleg alacsonyabb képzettségű és bérigényű külföldi munkavállalók hazánkba áramlása is.

A gazdaság szereplői határozottan ellenzik a 38 órás munkahét bevezetésének – az intézkedési csomagtervben is szereplő – célját, mivel az ország gazdasági helyzete és a termelékenység szintje egyelőre nem engedi meg a munkaidő csökkentését.

Recska Endre szerint a munkaadók érdekképviseletei azt is nehezményezik, hogy az intézkedési terv nem épít a gazdaság szereplőinek tudására, a feladatokat a minisztériumokra bízza, és nem számol a szociális partnerek konkrét szakmai és helyismereteinek hasznosításával. Az Országos Érdekegyeztető Tanács munkaadói oldala viszont azt javasolta, hogy az ágazati, szakágazati vagy szakmai feladatok kidolgozását bízzák a munkáltató érdekképviseletekre.

Hiányzik a foglalkoztatást megalapozó gazdaságpolitika

A foglalkoztatási stratégia elkészítésével a kormány megkezdte azon kötelessége teljesítését, amelyet részben az uniós foglalkoztatási stratégiához való csatlakozás, részben a magyar munkaerőpiac jelenlegi helyzete tesz szükségessé. Alapvető probléma azonban, hogy a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, a gazdaságpolitika fő irányítója egyelőre nem rendelkezik olyan koncepcionális elképzelésekkel, amelyekre egy eredményes foglalkoztatáspolitikai stratégia épülhetne – vélekedik Borsik János, a munkavállalói oldal soros elnöke.

Véleménye szerint egy átfogó gazdaságpolitikai koncepcióra jelenleg azért is különösen nagy szükség volna, mivel a munkaerőpiacon most zajlik – a rendszerváltás után – a második nagy szerkezetváltás, amit látványosan demonstrálnak a sorozatos gyárbezárások. Ennek során az egyszerű betanított munkára és az adókedvezményekre alapozó vállalatok sorra hagyják el az országot, s keletebbre helyezik át termelésüket. A kormányzat láthatóan sem megakadályozni, sem kezelni nem tudja ezt a folyamatot, noha ezt előre látni lehetett – vélekedik a szakszervezeti vezető. Hiába hangoztatja most a kormány, hogy növelni kell a hozzáadott érték arányát a gazdaságban, hiszen az oktatás szerkezete egyáltalán nem felel meg a kívánalomnak. Ehhez ugyanis megfelelő mennyiségű és képzettségű szakképzett munkaerőre lenne szükség, márpedig a képzési szerkezet anomáliái miatt jelenleg Magyarországon egyetlen végzős szakmunkásra 4-5 diplomás jut.

Borsik János szerint maga a foglalkoztatáspolitikai stratégia sem elég komplex, s számos aspektus esetében csupán a probléma felvázolásáig jut el. Ilyen például a munkaerő alacsony mobilitása vagy az uniós csatlakozásnak a munkaerőpiacra gyakorolt várható hatásának kérdése. A foglalkoztatási stratégia további formálódása és végrehajtása szempontjából mindenesetre egyfajta biztosítékot jelenthet, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanácsban – a munkavállalói oldal javaslatára – megállapodás született arról, hogy a kormány és a szociális partnerek félévente kapjanak tájékoztatást a munkaerő-piaci helyzet alakulásáról.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem