×

Területfejlesztés és munkahelyteremtés

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 70. számában (2003. december 15.)
Bár a területfejlesztési támogatásoknak nem elsődleges célja a munkahelyek megőrzése és új álláshelyek létrehozása, e szempontok mégis fontosak a pályázatok elbírálása során. A Nemzeti Területfejlesztési Hivatal adatai szerint az elmúlt két évben több mint 15 ezer álláshely jött létre az ilyen jellegű kedvezmények révén. Ez – egyebek mellett – annak tudható be, hogy a pályázatok egy részének feltételei között szerepel az úgynevezett munkaintenzív beruházások támogatása, amin gyakorlatilag az új munkahelyek létesítését kell érteni.

Az elmúlt években a területfejlesztés pénzügyi lehetőségei jól segítették a foglalkoztatáspolitikai célok megvalósulását. E szempontot mind a központi, mind a helyi pályázatok esetében figyelembe veszik. A Nemzeti Területfejlesztési Hivatal (NTH) adatai szerint 2001-2002-ben e támogatási formák összesen 15 400 munkahelyet érintettek. A kedvezmények azonos arányban oszlottak meg az újonnan létesült munkahelyek, illetve a korábban létrejött, de stabilizálandó álláshelyek között.

Formálódó rendszer

A foglalkoztatási célok fontosságát jelzi az is – tájékoztatott Kovács Flórián László, a Nemzeti Területfejlesztési Hivatal elnöke -, hogy a jövő évtől másképpen néz ki majd a hátrányos helyzetű térségek rendszere. Az eddigi hét hátrányos helyzetű megyét várhatóan 42 hátrányos, nehéz helyzetben lévő kistérség váltja fel a statisztikákban. Igaz, az új és a régi rendszerben az érintett körzetek nagyobb része – természetszerűleg – azonos lesz, ám az új szisztéma szerint pontosabban meg lehet határozni a ténylegesen rászoruló körzeteket.

A Nemzeti Területfejlesztési Hivatal az idén közvetlenül négy pénzügyi előirányzatot finanszíroz, amelyekből – új lehetőségként – a kistérségi támogatási alap az elmaradott térségek felzárkóztatását és a területi különbségek mérséklését szolgálja. A 42 leghátrányosabb helyzetű kistérség és a 252 halmozottan hátrányos körülmények közt tevékenykedő önkormányzat az idén összesen 2 milliárd forintot kaphatott. A rendkívüli érdeklődést mutatja, hogy 937 pályázat érkezett, amelyek összesen 17 milliárd forint "elköltésére" tettek ajánlatot. E keretből a kistérségi felzárkóztatási-fejlesztési programokhoz, termelő- és humán infrastrukturális beruházásokra, valamint munkahelyteremtő és -megőrző fejlesztésekre lehetett forrást kérni. Szintén idei új lehetőség – 1 milliárd forintos összeggel – a vállalkozói övezetek támogatására elkülönített keret, amelyből a 11 vállalkozói övezet kaphat pénzügyi segítséget.

Az idén szintén új lehetőséget kínált a 12 milliárd forinttal gazdálkodó térség- és településfelzárkóztatási célelőirányzat, amelynek felhasználását az NTH döntő részben – 80 százalékban – a régiókra bízta. A célelőirányzatban felhasználható összeg az eredeti elképzeléshez képest év közben csökkent, hiszen a költségvetési szerveket érintő tavaszi zárolás az NFH forrásait is érintette, s végül a központi keretben 2,3 milliárd forint maradt. A hivatal az előre meghatározott célok – a zsáktelepülések elérhetőségének javítása, a tőkevonzó képesség erősítése, valamint az infrastrukturális fejlesztések megvalósítása – érdekében összesen 1,2 milliárd forint értékű pályázatot írt ki. Erre összesen 180 jelentkező 6 milliárd forintot igényelt.

Az NTH negyedik pénzügyi kerete a területfejlesztési célelőirányzat, azonban a hivatalnak, valamint a regionális fejlesztési tanácsoknak járó hányadot elvitték a korábbi kötelezettségvállalások, ezért az idén nem írtak ki pályázatot. A célelőirányzatból 2,3 milliárd forint feletti összeggel rendelkezett a 19 megyei területfejlesztési tanács; ez volt az a szabad forrás, amelyre ebben az évben pályázni lehetett.

A kistérségi támogatási alap, a térség- és településfelzárkóztatási célelőirányzat központi kerete, valamint a vállalkozói övezetek támogatási forrásaira kiírt pályázatokra összesen 1237 igény érkezett, s mintegy 25,3 milliárd forintot kértek a pályázók. Ebből az új munkahelyek megteremtésére és a régi álláshelyek megtartására 155-en kívántak mintegy 3,2 milliárd forintot megszerezni.

A központi keret mellett azonban a térség- és a településfelzárkóztatási célelőirányzat regionális keretéből – amely forrásaiból 1535 pályázó közel 45 milliárd forintot igényelt – összesen 180 nyertes pályázat kapott 4,8 milliárd forintot munkahelyteremtésre. Az NTH-nál úgy vélik, ez is jól mutatja, hogy a foglalkoztatás milyen fontos szempont a pályázatok elbírálásakor. Az igények értékelése egyébként jelenleg is folyik.

Megyei különbségek

A területfejlesztési pénzekből az elmúlt években eltérő mértékben jutott forrás új munkahelyek teremtésre és a régiek megőrzésére az egyes régiókban. A megyékben összességében a decentralizált keret mintegy hatodát fordították e célra, de például Csongrádban ez az arány 2001-ben 26 százalék, míg Veszprémben ugyanebben az évben 21 százalék volt. E két megyében egyébként a meglévő álláshelyek megóvására nagyobb összeget ítéltek meg, mint újak létrehozására.

Az elmúlt évben még ennél is nagyobb arányban költöttek foglalkoztatási célokra az egyes megyékben. Tavaly a 8,3 milliárd forintos megyei keretből 2,8 milliárd – az összes támogatás mintegy harmada – jutott munkahelyteremtő beruházásokra. Természetesen e téren is jelentős a differenciálódás, hiszen például tavaly az Észak-Alföldön az érintett megyék forrásaik mintegy 60 százalékát ítélték oda álláshely teremtésre. Kiemelt szempont volt ez Szabolcs megyében is, ahol még ennél is nagyobb arányban adtak támogatást munkahelyek létesítésére. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési Tanácshoz színvonalas pályázatot nyújtott be például a Nyírségi-szárnyas Mezőgazdasági Kft., valamint a Sóstó Invest Kft. Az előbbi 159, az utóbbi cég 32 álláshely kialakítását vállalta, illetve teljesítette.

Munkahelymegőrző beruházásokra tavaly jóval kisebb arányú támogatás jutott, hiszen 791 millió forintot 94 pályázó között osztottak szét. Ám a megtartott álláshelyek száma így is meghaladta a 4300-at. A legmagasabb összegű támogatást Borsod megyében ítélték oda, a legtöbb megőrzött munkahellyel pedig Csongrád és Nógrád megye büszkélkedhet.

Komplex támogatás

Az "Integrált helyi fejlesztési akciók ösztönzése" című, augusztusban meghirdetett területfejlesztési PHARE-program Magyarország eddigi legkomplexebb támogatási konstrukciója, amelyhez hasonló Európában is kevés valósult meg. A projekt három egymásra épülő, egymás hatását erősítő elemből áll. Egyfelől a pályázatok a gazdasági szempontból kihasználatlan, leromlott településrészek, használaton kívüli vagy kevéssé hasznosított ipartelepek, katonai területek rehabilitációját, a régión belüli közlekedési infrastruktúra javítását célozzák. Azok is kedvező elbírálásra számíthatnak, akik foglalkoztatási és képzési programok megvalósítását tervezik. E célokra összesen 97,41 millió eurót osztanak szét. Az elnyerhető támogatás összege – a PHARE és a nemzeti társfinanszírozással együtt – minimum 50 ezer euró, maximum 300 ezer euró lehet. Saját erőként a projekt összköltségének 10 százalékát írják elő. A program meghirdetése után a pályázatok benyújtásáig három hónap állt a pályázók rendelkezésére.

A PHARE-pályázat harmadik elemére, a foglalkoztatás ösztönzésére csak a településrehabilitációs célokkal együtt lehetett támogatást kérni: részben szociális típusú foglalkoztatatási programokkal, részben pedig a munkaerő-piaci igényekhez illeszkedő képzési projektekkel. Az előbbi esetben a legfőbb kívánalom a hátrányos helyzetűek, elsősorban a tartósan állástalanok és a fiatal munkanélküliek alkalmazása a nonprofit szektorban. Lényeges szempont, hogy a foglalkoztatottak hasznos szolgáltatásokat végezzenek. Ezek közé sorolandó az oktatási, kulturális, szabadidős programok szervezése, a környezetvédelem és -gondozás, a parkok rendben tartása, a középületek felújítása, illetve valamely termék előállítása, rászorultak ápolása. A nonprofit vállalkozás beindítása ugyancsak támogatandó, feltétele, hogy a piacon értékesíthető terméket állítson elő. E gazdálkodási forma abban különbözik a versenyszektor cégeitől, hogy esetében a munkaerőpiacról kiszorultak foglalkoztatása tekintendő prioritásnak, nem pedig a nyereségtermelés. Ha mégis keletkezik profit, azt ismét a foglalkoztatás bővítésére kell fordítani.

Képzési programok

A képzési programok esetében azon pályázatok esélyesek a források elnyerésére, amelyekben a tervezett oktatás illeszkedik a térség munkaerő-piaci igényeihez, s főként az aktív korú állástalanok elhelyezkedését segíti. Az elbírálásnál előnyt jelent, ha a képzésnek a gyakorlati oktatás is része, ha a program illeszkedik a felnőttoktatási törvényben előírt tartalmi követelményekhez, illetve szerepel az Országos Képzési Jegyzékben. A tervek szerint a pályázatok értékelését követően 2004 februárjáig kerül sor a szerződések megkötésére. A projektek megvalósítását 2005 szeptemberéig kell befejezni.

Az elmúlt egy évtizedben igen sikeresnek bizonyultak az országhatárokon átívelő, úgynevezett CBC-programok, amelyek eredményeképpen az elmúlt években több száz új munkahely keletkezett. Ugyanis a több mint száz projekt és a több száz kisprojekt programonként közel száz embernek biztosított új álláshelyet.

A foglalkoztatás bővítésében a következő években – várhatóan – jelentős szerep hárul a Nemzeti Fejlesztési Terv regionális operatív programjára, amely mintegy 4-5 ezer új munkahely létrehozását tűzte ki célul. A különféle beruházások ideje alatt a létrejövő – bár részben átmeneti – álláshelyek száma azonban ennél jóval több lesz. Fontos viszont, hogy a foglalkoztatás új lehetőségei a hátrányos helyzetű régiókban és kistérségekben keletkeznek majd. Várakozások szerint a legtöbb munkahely a turizmusban jön létre, de hasonlóan kedvező változásra lehet számítani a városi területek rehabilitációját érintő, újabb álláslehetőségeket kínáló munkálatok beindulása kapcsán is.

Állásteremtő vállalkozók

A nyugat-dunántúli régióban az idei egyik projekt közvetlenül kívánta segíteni a foglalkoztatás bővítését. A pályázatot a térség- és településfelzárkóztatási célelőirányzat nyugat-dunántúli regionális keretéből hirdette meg a Nyugat-dunántúli Regionális Területfejlesztési Tanács. A jelentkező vállalkozók, vállalatok – 35 százalékos önrész mellett – kaphattak munkahelyteremtő beruházásaikhoz minimum kettő, maximum 50 millió forintnyi forrást. Egyelőre még nem tudni, hogy e pályázat eredményeképpen hány új munkahely jön létre, hiszen a munkák elbírálása jelenleg van folyamatban – tájékoztatott Vissi András, a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség ügyvezetője. A pályázatok elkészítésében egyébként a regionális ügynökség munkatársai segítették – akár személyesen, akár telefonon, akár e-mailben – mindazokat, akik ezt igényelték. A jövő évi lehetőségekről Vissi András közölte: az Európai Unió forrásaira egyfelől az NFT regionális, másfelől humánerőforrás-fejlesztési operatív programja keretében lehet majd pályázni.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem