×

Erőviszonyok a munka világában

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. november 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 69. számában (2003. november 15.)
A kollektív tárgyalások intézményének fejlődése az elmúlt évtizedben Magyarországon megrekedt, s messze elmaradt az európai uniós modelltől. Ugyanakkor a munkaadók és a munkavállalók, illetve a kormányzat képviselői egyaránt reális esélyt látnak arra, hogy a szociális párbeszéd kiszélesíthető legyen a jövőben. Noha az elveket tekintve nagy az egyetértés, ám hogy mennyit sikerül megvalósítani a célokból, az majd a gyakorlati alkufolyamat során dől el. A kormányzat a munkaadók ösztönzése érdekében arra is hajlandó, hogy lazítson a Munka Törvénykönyve (Mt.) kötöttségein, s a kollektív szerződésekben több ponton lehetőséget teremtsen a törvényi előírásoktól való eltérésre. Ezt az elképzelést a szakszervezetek sem vetik el, ám úgy vélik: a munkavállalói jogok védelmét kizárólag a kollektív szerződések szélesebb körű elterjedtsége garantálhatja.

A középszintű egyeztetés a gyenge láncszem

Érdekeltté kell tenni a munkaadókat

A kormányzat célja az, hogy Magyarországon minél több munkavállaló élvezhesse a kollektív szerződés által nyújtott védelmet. Ennek külön jelentősége van az uniós csatlakozásunk szempontjából, hiszen egy olyan kulturális és gazdasági közeghez kívánunk tartozni, ahol a szociális párbeszéd a mindennapok része – vélekedik Herczog László, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) helyettes államtitkára. Bár az Európai Unió nem szabott határidőt a csatlakozók számára, a kormányzat minél gyorsabban szeretne javítani a jelenlegi helyzeten, hiszen a kollektív szerződések általi lefedettség mindössze 40 százalékos, szemben az uniós tagállamokban tapasztalható 80-90 százalékos aránnyal.

Elmaradottságunkat e téren Herczog László három okra vezeti vissza. A rendszerváltás előtti kötelező és zömmel formális elemeket tartalmazó kollektív szerződések emléke sokakban tartós ellenérzést szült. Másrészt a gazdasági szerkezet 1989 előtti örökségéből adódott, hogy a nagy és a közepes állami vállalatok voltak túlsúlyban – s a kollektív szerződések hagyománya is e körhöz kötődött -, a rendszerváltozás után viszont a kisebb létszámú vállalkozások kerültek számbeli fölénybe. Ráadásul a rendszerváltozás után számos olyan ágazatban rohamosan csökkent a foglalkoztatottak száma, ahol hagyományosan erős volt a szakszervezet, miközben a keletkező új gazdasági szektorokban gyengébb a szervezettség.

A hazai kollektív párbeszéd leggyengébb láncszeme a középszint. E tekintetben biztató fejlemény, hogy a PHARE-program keretében hazánkban is megindult az ágazati párbeszédbizottságok (ápb) szerveződése. Az ezek által kötött ágazati kollektív szerződések legfontosabb feladata az lesz, hogy átlátható helyzetet teremtsenek. Ráadásul védelmet nyújthatnak annak a sok százezer munkavállalónak is, akik olyan kis létszámú gazdálkodó szervezeteknél dolgoznak, ahol szakszervezet híján helyi kollektív megállapodásokat sem tudnak kötni.

Az ápb-k szervezése kapcsán azonban beigazolódott a szakértők aggodalma: egyes ágazatokban a szakszervezeteknek nehéz lesz partnert találniuk a munkáltatói oldalon. Éppen ezért a kormányzat a kollektív tárgyalások jogi hátterének kialakításakor arra törekszik, hogy megszüntesse az ápb-kben való részvétel és a reprezentativitás körül jelenleg tapasztalható kaotikus viszonyokat.

Azzal a kormányzat is tisztában van, hogy a szociális párbeszéd fejlesztése szempontjából elengedhetetlen a munkáltatók érdekeltségének megteremtése. A munkaadók ösztönzése érdekében a kormányzat attól sem idegenkedik, hogy lazítson a Munka Törvénykönyve kötöttségein, s a jelenleginél több ponton adjon lehetőséget az eltérésre a kollektív szerződésekben, ahol az ápb résztvevői arra igényt tartanak.

Jelenleg arról folyik a szakmai vita, hogy a törvény megengedje-e a kétirányú, vagyis a pozitív és a negatív irányba való eltérést is. (Pillanatnyilag csak akkor lehetséges az Mt.-től való elmozdulás, ha ez a munkavállalóknak kedvez.) A kormányzat elvileg partner lenne a kétirányúság megteremtésében, ha a szociális partnerek is meg tudnának egyezni abban, hogy hol kellene meghúzni a határokat. Ha például a munkaadónak az engedélyezett túlóránál többre van szüksége az eredményes működéséhez, akkor legyen lehetősége az eltérő megállapodásra. Ebből a munkavállalók is előnyt tudnának kovácsolni, hiszen a kollektív alku során a szakszervezetek egy másik ponton csikarhatnak ki kedvezőbb feltételeket.

Az egyezségkötés kiszámítható helyzetet teremt

Bár sok munkaadó még mindig ódzkodik a kollektív szerződések megkötésétől, nem szabad figyelmen kívül hagyniuk, hogy a rendezett munkaügyi viszonyokat, a munkabékét Európában mindenhol kollektív szerződések támasztják alá – vélekedik Dávid Ferenc, a munkaadói oldal szakértője. A kollektív szerződés megléte nemcsak a munkavállalók érdeke, hanem legalább annyira a munkaadóké is.

A munkáltatóknak alapvető érdekük fűződik ahhoz, hogy az olyan fontos kérdéseket, mint a munkaidő, a pihenőnapokon történő munkavégzés, az anyagi felelősség vagy a rendkívüli felmondás, a Munka Törvénykönyve idevonatkozó szakaszain túlmenően kollektív megállapodás is szabályozza. A rendkívüli felmondás alapeseteit például a hatályos Mt. néhány mondatban rögzíti, s éppen ezért célszerű a kollektív szerződésben meghatározni, hogy pontosan milyen szabályok megszegése vonhat maga után rendkívüli felmondást. A minden fontos kérdésre kiterjedő kollektív szerződés kiszámítható helyzetet teremt, ami a munkavállalóknak is érdekük.

A kollektív tárgyalások hazai rendszerének teljes körű kiépítését nehezíti az a tény, hogy kevés a középszintű kollektív megállapodás. Az Európai Unióban már régen felismerték a munkaadók, hogy a középszintű egyezségek segítik a versenyegyenlőség megteremtését – hangsúlyozza Dávid Ferenc. Ha ugyanis a bérben, a szociális juttatásokban, a munkaidőben és egyéb pontokban egy egész ágazat, illetve szakma megállapodik, akkor kiküszöbölhetővé válik, hogy egyes cégek versenyelőnyre tegyenek szert: például azáltal, hogy lényegesen olcsóbb munkaerővel dolgoztatnak. A középszintű kollektív szerződések megkötését segíthetik a mostanában megalakuló ágazati párbeszédbizottságok.

A munkaviszony meghatározó elemeit tartalmazó munkaszerződések mellett célszerű részletes ágazati (szakmai) kollektív megállapodásokat kötni. A munkaadók az Mt. szigorú direktíváit oldani kívánják, s rugalmasabb szabályozást tartanak célszerűnek olyan munkahelyeken, ahol a munkaadók és a munkavállalók kollektív megállapodást kötöttek. A hatályos Munka Törvénykönyve számos előírásától ugyan most is el lehet térni, de csaknem kizárólag a munkavállaló számára kedvező módon. Dávid Ferenc azt szorgalmazza, hogy pozitív és negatív irányban egyaránt lehetőség legyen az eltérésre, természetesen oly módon, hogy a munkavállalók megfelelő ellentételezésben részesüljenek. A rendkívül gyorsan és sokszor változó piaci körülményekhez való igazodást csak rugalmas szabályozással érhetjük el – érvel a szakértő.

A szakszervezetek az ágazati szintre koncentrálnak

A szakszervezetek szerint Magyarországon egyaránt szükséges a munkahelyi, az ágazati és a makroszintű tárgyalások fejlesztése, az érdekegyeztetés feltételeinek javítása. Az országos szintű tárgyalások ugyanis kihatnak az ágazati, illetve szakmai szintű kollektív tárgyalásokra is – hangsúlyozza Hódi Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke. A munkahelyi kollektív szerződések számának növelése szempontjából pedig elengedhetetlen a középszintű szociális párbeszéd fejlesztése.

Az MSZOSZ tagszervezetei eddig is rendszeresen kezdeményeztek kollektív tárgyalásokat, ám a munkáltatók ellenállása miatt gyakran meghiúsultak a próbálkozások. Éppen ezért a munkavállalók számára is nyilvánvaló, hogy a munkaadók érdekeltségének megteremtése elengedhetetlen a kollektív szerződések számának növelése szempontjából. E célból a szakszervezetek nem zárkóznak el a munkáltatók azon kívánsága elől, hogy a Munka Törvénykönyvétől a jelenleginél több ponton el lehessen térni, akár még a munkavállalók hátrányára is. Ez azonban csakis abban az esetben fogadható el számukra, ha a negatív irányú eltérést más kérdésekben a dolgozók számára kedvező intézkedéssel ellentételezik.

A középszintű érdekegyeztetés szempontjából fontos fejlemény, hogy az Európai Unió támogatásával hazánkban is elkezdődött az ágazati párbeszédbizottságok létrehozása, s jelenleg már 24 ágazatban zajlik valamilyen szintű egyeztetés. A szakszervezetek azonban fontosnak tartják, hogy a jövőben gyorsabban és egyszerűbben lehessen egész ágazatokra kiterjeszteni a középszintű megállapodásokat. Javaslatuk szerint, ha a munkaadók és a munkavállalók érdekképviseletei elérik a 60 százalékos reprezentativitást, akkor váljék automatikussá a kiterjesztés.

Emellett meg kell erősíteni a munkaadói és a munkavállalói érdek-képviseleti szervezeteket. Számosan ugyanis a működésképtelenség határán dolgoznak. Erre már csak azért is szükség van, mivel az uniós csatlakozással az ágazati szakszervezetek, illetve szakszervezeti konföderációk előtt megnyílik az út, hogy nemzetközi szervezeteiken keresztül részt vegyenek az európai szintű konzultációkon, illetve a döntésekben.

M. E.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. november 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem