×

Leépítés a közszférában

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. október 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 68. számában (2003. október 15.)
Mint derült égből a villámcsapás, úgy hatott a kormány döntése, amely szerint 10 százalékkal csökkentik a minisztériumok és háttérintézményeik létszámát. A kisebb, de hatékonyabb közszféra szükségességét régóta hangoztató versenyszféra azonban csak részben elégedett, s még radikálisabb lépéseket sürget. A közszolgálati szakszervezetek ugyanakkor attól félnek, hogy az elvek előzetes tisztázása és a hatásvizsgálatok elvégzése nélküli karcsúsítás több kárt okoz a társadalomnak, mint amennyi hasznot hoz.

Már a Medgyessy-kormány asztalán volt a konkrét megvalósulást legkorábban 2005-re ígérő közszolgálati reform koncepciója, ám mielőtt a kabinet zöldutat adott volna az általa létrehozott Közszolgálati Reform Kormánymegbízotti Hivatal elképzeléseinek, a költségvetési vita hevében úgy döntött, hogy gyorsabb ütemre kapcsol. Ezzel nemcsak – a döntésről csupán a sajtóból értesülő – közszolgálati szakszervezeteknek okozott kellemetlen meglepetést, de vélhetően Vadász Jánosnak, a közszféra reformjáért felelős kormánymegbízottnak is.

Példa nélküli "zsugorítás"

Egészen szeptember 17-ig ugyanis a kormányzat elutasított mindenfajta létszámcsökkentési elképzelést, s a jövő évre csupán az egyszázalékos természetes fogyással számolt. Sőt hosszabb távon, a közszolgálati reform keretében sem terveztek leépítést, legalábbis "eleve elhatározott létszámcsökkentést" semmiképpen sem. Vadász János egy összességében hasonló létszámú, de más összetételű közszféra szükségességét hangsúlyozta, elismerve, hogy a költségvetési szektor egyes ágazataiban előfordul létszámfelesleg, másutt ugyanakkor, például az egészségügyben létszámhiánnyal küszködnek.

Ehhez képest a kormány szeptember 17-én 10 százalékos, nyolcezer fős köztisztviselői létszámcsökkentésről döntött, ami 19 miniszteriális szervezetet (közöttük a legtöbb minisztériumot), valamint azok 79 háttérintézményét érinti. Az adóhivatalnak ezer, a vám- és pénzügyőrségnek 800 embert kellene elküldenie. Csökken az őrezredben és a hadseregben foglalkoztatottak száma. A leépítés viszont nem terjed ki az úgynevezett alkotmányos intézményekre, például az Alkotmánybíróság, a bíróságok és az ügyészségek szabadon dönthetnek arról, hogy csatlakoznak-e a kormány által meghirdetett kiadáscsökkentéshez. Vannak területek, amelyek ezen belül is további védettséget élveznek, hiszen a háttérintézményi elbocsátások nem érinthetik az oktatást és az egészségügyi szférát. A tervek szerint decemberig elkészül a hivatalos lista.

Elsősorban a fiatal köztisztviselők, közalkalmazottak leépítésére, illetve a nyugdíjaskorú munkatársak elküldésére lehet számítani akár már az idén. A nyugdíjazás – kincstári kifejezéssel élve a "természetes fogyás" – a tízszázalékos kvótán belül két-három százalékot jelentene szakértők szerint. A kormány számításai szerint az elbocsátással 20 milliárd forinttal kevesebb bért kell kifizetni az idei nettó 796 milliárd forinthoz képest. A köztisztviselők elbocsátása viszont komoly egyszeri többletköltséggel jár a végkielégítések miatt, amelyek összege jóval magasabb, mint a munkáltatói szerződések felmondása esetén. Ugyanis ezek jellemzően egy-három hónapos felmondási időt garantálnak, ám ez a köztisztviselőknél átlagosan fél esztendő, nem beszélve a fizetésbeli különbségekről.

A létszámcsökkentés nem áll meg a kormányzati intézményeknél. Az államigazgatásban további 45 ezer fős elbocsátásra kerülhet sor, mivel az önkormányzatok jövő évi költségvetési támogatását úgy alakították ki, hogy e körben is hat százalékkal csökkenjen a létszám. E leépítés ugyanakkor nem lenne kötelező, az önkormányzatok ugyanis szabad kezet kapnak ahhoz, hogy a jövő évre előirányzott hatszázalékos béremeléshez miként teremtik elő a fedezetet. A bérekre fordítható költségvetési támogatások viszont változatlanok maradnának. A közalkalmazottakkal és szolgálati jogviszonyosakkal együtt így összesen 53 ezren távoznának az összesen mintegy 820 ezer embert foglalkoztató közszférából.

 

A biztosan végrehajtandó intézkedések

– A minisztériumokban és a háttérintézményekben 10 százalékos létszámcsökkentést hajtanak végre.

– A költségvetési intézmények működési költségeit 7 százalékkal, a fejezeti előirányzatokat 25 százalékkal, a beruházásokat 30 százalékkal faragják le.

– Elbocsátanak ezer APEH-dolgozót.

– Távozik 800 vámos.

– Eladnak 270 kormányzati gépkocsit az ezerből.

– Korlátozzák a mobiltelefon-használatot.

– Csökkentik a vezetői megbízások számát.

Végső esetben sztrájk

A kormány által bejelentett intézkedés példátlan méretű leépítésnek ígérkezik – mondja Szabó Endre, a közalkalmazottakat és köztisztviselőket tömörítő Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke. A szakszervezeti vezető többek között azt kifogásolja, hogy a rendkívüli nagy méretű leépítést a nélkül akarják végrehajtani, hogy közben mérséklődnének a feladatok. Emellett az érdekvédő azt is nehezményezi, hogy a létszámcsökkentés szakmai előkészítése elmaradt, hiszen sem az elvek tisztázása nem történt meg, sem pedig hatásvizsgálat nem készült. A SZEF attól tart, hogy az elbocsátások miatt romlik majd a közszolgáltatások színvonala, s a közszférát elhagyni kényszerülő kvalifikált szakemberek nem találnak képzettségüknek megfelelő állást. Bár a sztrájkot csak végső esetre szánják, minden lehetséges eszközt be fognak vetni, hogy a kormányt jobb belátásra bírják.

A kormány ugyanakkor nem számít komoly foglalkoztatási krízisre. Csillag István gazdasági miniszter szerint az üzleti szférában – például az idehaza szép számmal gyarapodó call-centerekben és logisztikai központokban – éppen a magasan képzett, nyelveket beszélő, diplomás munkatársakra vadásznak.

A szakszervezetek aggodalmában Vadász János is csak részben osztozik. A kormánymegbízott szerint a kilátásba helyezett intézkedések nem veszélyeztetik a közszolgálat minőségét, hiszen 1991 és 2003 között olyan nagy mértékben felduzzadt a közigazgatás apparátusa, hogy számos minisztériumban bőven 10 százalék feletti a létszámfelesleg. Az azonban Vadász János szerint sem lenne szerencsés, ha az emberek utcára kerülnének. Éppen ezért azt javasolja, hogy az elbocsátandó köztisztviselők és közalkalmazottak számára olyan intézményekben ajánljanak fel álláslehetőséget, ahol hiány van, például az egészségügyben és a szociális ellátásban, valamint a kulturális alapszolgáltatások területén. A kormánymegbízott szerint ily módon is valódi megtakarítást lehetne elérni, hiszen nem kellene végkielégítésre költeni, és ott fizetnék a béreket, ahol arra valóban szükség van.

Helyhatósági aggályok

Bár az ominózus kormányülést követő sajtótájékoztatón László Csaba pénzügyminiszter azzal érvelt, hogy a hatszázalékos önkormányzati leépítés közel felét a "természetes fogyás" és a nyugdíjazások megoldanák, az önkormányzatok a teljes ellehetetlenüléstől tartanak. A költségvetés ugyanis jövőre sem biztosítja számukra a közalkalmazotti és köztisztviselői béremelések fedezetét, így ezt – csakúgy, mint az idén – a helyhatóságoknak kell kigazdálkodniuk.

A közalkalmazotti fizetések ötvenszázalékos emeléséhez 30-35 milliárd forint, míg a köztisztviselői juttatás növeléséhez 5,2 milliárd forint többletre lenne szükség a büdzsében – hangsúlyozta Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke.

A béremelés fedezete annak ellenére sem szerepel a költségvetés tervezetében, hogy az önkormányzatok már az idén is jelezték: ennek finanszírozása végképp ellehetetleníti őket. A legtöbb település a fejlesztések helyett a bérkiegészítéseket fizette adóbevételeiből.

Azzal, hogy a kormányzat nem teremti meg a béremelés fedezetét, gyakorlatilag létszámcsökkentésre kényszeríti az önkormányzatokat. Ugyanakkor Dióssy szerint lehetetlen a polgármesteri hivatalok vagy az okmányirodák apparátusát tovább nyirbálni, hiszen az önkormányzatok évről évre több kötelező feladatot kapnak, hozzárendelt források nélkül.

 

Reformkényszer világszerte

Az OECD-tagországok többsége az elmúlt években a hatékonyság és a szolgáltatás minőségének javítását célzó létszámcsökkentési politikára kényszerült a közszektorban – fejti ki Balázs István, a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara közigazgatási tanszékének vezetője. Számos országban az elmúlt 10 évben nagymértékben mérséklődött a közszektor létszáma – például Angliában, Svédországban, Olaszországban, Ausztriában is -, míg másutt stabil maradt, például Franciaországban és Új-Zélandon. A létszám lefaragásának két alapvető módszere alakult ki. Németország például azt a megoldást választotta, hogy minden évben meghatározott mértékben, általában 1-2 százalékkal automatikusan csökkenti az összlétszámot. A másik módszer szerint privatizációs kiszervezés vagy más intézményi reformok nyomán mérséklik a közszférában foglalkoztatottak számát. A magánosítás néhány esetben a korábban alkalmazottak elbocsátásával is jár. A két módszert kiegészítik egyéb elemek is, így a természetes fluktuáció, áthelyezések, előnyugdíjazás, pályaelhagyási juttatással való ösztönzés. A fejlett országokban emellett a közszolgálat hatékonyságának növelése érdekében olyan piaci módszereket vesznek át a versenyszférától – például a teljesítményértékelés, a hatékonyságvizsgálatok, a menedzserszerződések a vezetőknek -, amelyek ott már beváltak.

Ennyi nem elég?

A versenyszféra képviselői üdvözölték ugyan a kormány döntését, de azt is nyilvánvalóvá tették, hogy véleményük szerint az elrendelt karcsúsítás csupán a kezdetet jelentheti, amit további lépéseknek kell követniük. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) még a leépítés bejelentése előtt, a költségvetési vita hevében 70-80 ezer költségvetési alkalmazott azonnali elbocsátását javasolta. A kamara szerint már csak azért is elérkezett a racionális létszámgazdálkodás ideje, mert az államigazgatás a bérszínvonal tekintetében már versenyképessé vált a versenyszférával, s most a teljesítményben is fel kellene zárkóznia.

Az MKIK azt is fegyelmébe ajánlja a kormánynak, hogy a mintegy 530 ezer főt foglalkoztató önkormányzatoknál 10 százalékos létszámleépítéssel körülbelül 330 milliárd forinttal lehet lefaragni a kiadásokat. Ezáltal meg lehetne teremteni a fedezetet a minőségi munkaerő képzéséhez és alkalmazásához, valamint az iparűzési adó csökkentéséhez.

Még ennél is tovább menne a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), amely tágabban értelmezve az állami szférát, 200 ezer fős létszámcsökkentést tartana szükségesnek. A VOSZ számításai szerint ezen alkalmazottak foglalkoztatásának összköltsége (bér, iroda, világítás, egyebek) 976 milliárd forintra rúg. Lőrincze Péter, az érdekvédelmi szervezet európai uniós csatlakozási munkabizottságának vezetője szerint ennek a nagyjából ezermilliárdos megtakarításnak a felét vissza kellene adni a közszférának, egyrészt azért, hogy érdekeltté váljon az átalakításban, másrészt a teljesítmény növelése érdekében. A "maradék" 500 milliárdból pedig 400 is elég lenne arra, hogy a szlovákiai tervekhez hasonlóan esetleg Magyarország is bevezethesse az egységes 19 százalékos szja-kulcsot. A fennmaradó 100 milliárd pedig lehetőséget teremtene az iparűzési adó eltörlésére.

E javaslatokat Szabó Endre szakszerűtlen és felelőtlen ötleteknek tartja. Mint mondja, csak korrekt szakmai vizsgálat alapján lehet eldönteni, hogy az egyes közfeladatok ellátása mekkora létszámot igényel. A SZEF által is támogatott közszolgálati reform keretében a tervek szerint még az idén megkezdődik egy országos felmérés, amelyben összevetik az egyes közfeladatokat a foglalkoztatottak létszámával. Vadász János szerint a várhatóan 2004 tavaszán lezáruló vizsgálat alapján már körvonalazódni fog egy korszerűbb és hatékonyabb közszolgálat optimális struktúrája.

Parttalan számháború

Létszámfelmérés híján egyelőre nem állnak rendelkezésre egzakt adatok a közszféra esetleges tartalékairól. A szakszervezetek ugyan nem tekintik alapvetően tabunak a jelenlegi létszámot, de azt tagadják, hogy a közszféra valóban annyira túlméretezett lenne, mint ahogyan azt sokan állítják. A régóta tartó számháborúban lehetetlen kiigazodni, hiszen mindenki más forrásból származó adatokra, nemzetközi összehasonlításokra hivatkozik.

Szabó Endre a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) adatait tartja a legmegbízhatóbbnak, ezek szerint a közszféra aránya az összes foglalkoztatotthoz képest Magyarországon 21 százalékot tesz ki, míg az európai átlag 24,2 százalék. Vadász János az Eurostat 2001-es adatsoraira hivatkozva állítja, hogy Magyarországon nemzetközi összehasonlításban nem kiugróan magas a közszolgálatban tevékenykedők aránya.

A VOSZ szakértői szerint viszont bármilyen típusú nemzetközi összehasonlításban is vizsgáljuk a hazai közszféra létszámát, Magyarország mindig az élmezőnyben végez. Az OECD 1999-es adatai alapján például a közigazgatási szféra aránya a teljes foglalkoztatotti létszámhoz képest Magyarországon nyolc százalék, a vizsgált 15 ország közül szinte a legmagasabb. Ráadásul a hazai közigazgatás létszáma az 1999-es 294 ezer főről azóta tovább emelkedett, s 2003 első félévében elérte a 319 ezret.

Startol a reform

A KSH munkaerő-felmérésének adatai alapján 1992 és 2002 között a versenyszférában foglalkoztatottak száma több mint 200 ezerrel csökkent, az állami szektor a több mint 800 ezer fővel nagyjából stabil maradt. Ráadásul ez még csak nem is a teljes szám, mivel nem tartalmazza a kilencvenes évek alatt "kiszervezett" kht.-k, a 100 százalékos állami tulajdonban lévő és az állam által eltartott különféle társaságok dolgozóinak létszámát, ami további százezres nagyságrendre becsülhető.

Vadász János szerint a közszolgálati reform előkészítése a korábbi menetrend szerint halad tovább. A kormány várhatóan október közepén tárgyalja a reformot megalapozó egységes közszolgálati törvény már említett koncepcióját. Ha a kabinet elfogadja a tervezetet, akkor még az idén elindul az országos létszámfelmérés. Ezzel párhuzamosan befejezik az egységes munkaügyi, bérezési, szociális és érdekegyeztetési feltételeket biztosító közszolgálati törvény normaszövegének megalkotását, amely – ha a szociális partnerek után a parlament is áldását adja rá – 2005 január elsején lép életbe.

Az alkalmazásban állók létszáma a költségvetési intézményekben (2003. január-július)

Ágazat

Létszám (ezer fő)

Változás az előző évhez képest

Közigazgatás, védelem, társadalombiztosítás

319,8

104,8

Oktatás

236,6

102,4

Egészségügy, szociális ellátás

201,3

103,0

Ebből: humán-egészségügyi

135,3

101,6

szociális ellátás

65,4

105,9

Összesen

818,1

103,6

Forrás: KSH

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. október 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem