×

Foglalkoztatási hét Brüsszelben

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. február 3.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 60. számában (2003. február 3.)
Az Európai Unió Bizottsága – az EU kormánya – immár tizedik alkalommal rendezte meg a múlt év végén Brüsszelben a "Foglalkoztatási hét" című rendezvénysorozatot. Ezen a tagjelöltek közül elsőként és egyetlenként Magyarország is bemutatkozott. A nagyszabású találkozó – amelynek keretében plenáris és szekcióülésekre, illetve kiállításra is sor került – kiváló alkalmat teremtett a részt vevő államok foglalkoztatáspolitikai céljainak és eredményeinek megismertetésére, illetve az együttműködés kiszélesítésére.

A brüsszeli rendezvény a foglalkoztatás és a szakmai képzés első számú európai fóruma, ekképpen a mostani jubileumi kiállítás is a téma valamennyi aspektusának bemutatására törekedett. A kiállításra és a hozzá kapcsolódó konferenciára – amelynek szakmai felügyeletét az Európai Bizottság foglalkoztatási és szociális ügyek főigazgatósága látta el – mintegy 30 országból, több mint 1500 résztvevő érkezett.

Széles körű képviselet

A háromnapos rendezvény közel 150 kiállítója az európai intézményeket (az Európai Unió Bizottsága, az Európai Parlament, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet stb.), a munkaadói és munkavállalói érdek-képviseleti szervezeteket, a kormányzati szektor képviselőit, a helyi és a regionális hatóságokat, a munkaügyi központokat, illetve az érdekelt tanácsadó és nonprofit szervezeteket képviselte.

Magyarország részvétele a 2002-es év egyik legnagyobb újdonságának számított, hiszen hazánk – a kelet-európai tagjelölt országok közül elsőként – nemcsak a konferenciára delegálhatott résztvevőket, de kiállítóként is szerepelt. A standon a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM), a Foglalkoztatási Hivatal, a megyei munkaügyi központok, az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA), valamint az OFA Kht. mutatkozott be.

A magyar delegációt Kiss Péter foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter vezette, tagja volt Csizmár Gábor politikai államtitkár, Székely Judit helyettes államtitkár is, továbbá – mások mellett – az Országos Érdekegyeztető Tanácsban képviselettel rendelkező szociális partnerek képviselői.

Demográfiai kihívások

A magyar delegáció célja egyfelől az volt, hogy informálódjék az Európai Unió foglalkoztatáspolitikájáról, munkaerő-piaci eszközrendszeréről és gyakorlatáról, az érdekegyeztetés mechanizmusáról, illetve a szociális partnerek szerepéről és feladatairól. Másfelől viszont a delegációra hárult az a kötelezettség is, hogy Magyarországról minél több ismerettel szolgáljon.

A Foglalkoztatási héthez kapcsolódó szakmai konferencia központi témája a munkaerő-piaci változások kezelése volt. Ennek alapján a megnyitó, plenáris ülésen az új európai munkaerőpiac lényegi változásainak megvitatása szerepelt. A fejlődést a 2001 márciusában, Stockholmban elfogadott "Szociálpolitikai Napirend-munkaterv" témáihoz kapcsolódva tekinthették át a résztvevők, olyan témákra is kitérve, mint például a szociális biztonság, az e-Európa, az innováció vagy a vállalkozásfejlesztés problematikája.

A rendezvénysorozat azonban e témákon is túlmutatva a képzésre, a kapcsolatteremtésre (networking), az esélyegyenlőségre és az európai foglalkoztatáspolitika finanszírozására fokuszált. Ezek voltak azok a témák, amelyek a konferencia négy, kiemelten tárgyalt kérdéskörében is visszaköszöntek.

A prioritásként kezelt témák sorában a résztvevők először is a demográfiai kihívásokat tekintették át. Köztudott ugyanis, hogy a népesség gyors elöregedése igen súlyos gond az európai társadalmakban, s már a közeljövőben komoly munkaerő-piaci feszültségeket kelthet. Előrejelzések szerint a legtöbb uniós tagállamban 2010-ig teljességgel lelassul, illetve megáll a népesség növekedése.

Az első kerekasztal-beszélgetés Európának ezzel az egyik legfőbb problémájával foglalkozott. A szekció arra kereste a választ, hogy az egyes kormányok milyen intézkedésekkel és eszközökkel próbálják enyhíteni a generációs feszültségeket. Az egyik, általánosan hangoztatott nézet szerint elkerülhetetlen lesz a nyugdíjkorhatár további emelése, a felső határ várhatóan 67 éves korra tolódik ki. A konferencia résztvevői a téma kapcsán megismerkedhettek számos, az idősebb korosztály foglalkoztatására irányuló projekttel.

Mobilitás és szervezet

Második kiemelt témaként a mobilitás került napirendre. Az Európai Unió egyik alapelve a munkaerő szabad áramlása, ami feltétele a gazdasági és szociális haladásnak, a foglalkoztatás magas szintjének, valamint a kiegyensúlyozott és fenntartható fejlődésnek. Felmerült ugyanakkor – éppen a kelet-közép-európai országok csatlakozásával összefüggésben – az olcsó munkaerő tömeges megjelenésének problémája is.

Ladó Mária, a munkaügyi tárca főosztályvezetője a kerekasztal-beszélgetésen meggyőzően érvelt amellett, hogy az Európai Unió kibővítése után sokkal kevesebb munkavállaló áramlik majd az Unió jelenlegi tagországaiba, mint ahogyan azt ma sokan feltételezik. A földrajzi mobilitás ugyanis meglehetősen alacsony a kelet-közép-európai országokban, Magyarország pedig e térségen belül is a legalacsonyabb belső, regionális és nemzetközi migrációs potenciállal rendelkezik.

A harmadik kerekasztal-beszélgetés témája a munkavégzés megszervezése volt. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a hierarchikus, felülről lefelé történő szervezés, valamint a munkaerő nagymértékű specializálódása már a múlté. Napjainkban egyre nagyobb nyomás nehezedik a munkaadókra, hogy döntéseikbe a dolgozókat is bevonják, és a munkavállalók is egyre gyakrabban kapnak lehetőséget kezdeményezésre, kapcsolatépítésre és tanulásra. Ez a változás azonban számos új kérdést, problémát is felvet a vállalatok, intézmények és a szociális partnerek viszonyában.

Az utolsó vitatémát az egyre gyakoribbá váló vállalati átszervezések adták. A jelenség ugyanis már nemcsak a gazdaság gyengébb ágazatait, de Európa legversenyképesebb vállalatait is érinti, ekképpen a cégek egyre gyakrabban kényszerülnek költségcsökkentő és a termelékenységet javító stratégiák kidolgozására.

Uniós bérfelzárkózás

A szerkezetváltásnak a humán erőforrásra gyakorolt hatását, szélesebb értelemben pedig a szociális párbeszéd megújulását, szerepének újraértelmezését elemezték a vitapartnerek, köztük Kiss Péter miniszter. A panelvitában részt vett az Európai Szakszervezetek Konföderációjának (ETUC) főtitkára, az Ipari és Munkaadói Szervezetek Európai Szövetsége (UNICE) igazgatója, valamint több uniós ország munkaügyi minisztere.

Kiss Péter – utalva az elmúlt évekre – megállapította, hogy komoly gyakorlatunk van a változások kezelésében. Fő tanulságként megfogalmazható, hogy a változásokat csak a társadalom szereplőivel együtt, párbeszéd során lehet kezelni.

Magyarországon az elkövetkező 5-7 évben előfordulhat, hogy – az EU-csatlakozás után – a magasabb képzettséget igénylő hiányszakmák képviselői tömegesen hagyják el az országot. Ez a veszély munkahelyteremtéssel, az európai bérszínvonalhoz való felzárkózással és a versenyképesség javításával hárítható el.

Noha az uniós munkaerőpiacok megnyílása után nagy kihívást jelent majd az agyelszívás veszélye, azonban a gyakorlatban inkább arra lehet számítani, hogy a csatlakozás utáni első két évben a nem szabályszerű munkavállalás "fehéredik ki". Becslések szerint jelenleg mintegy 30 ezer magyar munkavállaló dolgozik törvényesen az Unió országaiban, de ennek két-háromszorosára tehető azok száma, akik – főleg német nyelvterületen – nem az előírásoknak megfelelően dolgoznak.

Az uniós bérfelzárkózás tekintetében Magyarország előtt olyan példák állnak, mint a Portugália, Spanyolország vagy Írország által bejárt út. Esetükben 6-12 éves folyamatok zajlottak le, de a felzárkózás eredményei nemcsak e periódusok végén, hanem már közben is erőteljesen érzékelhetők voltak: jórészt az uniós támogatásoknak és fejlesztési programoknak köszönhetően. Magyarország a Nemzeti Fejlesztési Terv keretében összesen – saját forrásokkal együtt – mintegy 1200-1500 milliárd forintnyi fejlesztést valósíthat majd meg, ami nagymértékben hozzájárulhat a felzárkózás gyorsításához. A munkaügyi kormányzat elképzelései szerint 2006-ig a gazdasági növekedés ütemének megfelelő mértékben kellene javulnia a bérek vásárlóerejének. Az ország így már felzárkózási pályára állna, mert ezzel – reálértékben – kétszer olyan gyorsan emelkednének a bérek, mint az Unióban.

Szerkezeti váltás

Magyarország a jövőben – az uniós szabályozással és a hazai foglalkoztatáspolitikai célokkal összhangban – különféle eszközökkel kívánja támogatni a közvetlen külföldi beruházásokat. Egyrészt átvállalhatja a dolgozók képzésének költségeit, ami elsősorban a magasan képzett munkaerőt igénylő beruházások esetében jöhet szóba.

A másik lehetőség a munkahelyteremtő, a bér-, illetve az eszközbeszerzési támogatások rendszere. Ez a program is elsősorban azon vállalatok segítésére szolgál, amelyek magasabb képzettségű munkavállalók foglalkoztatására vállalkoznak.

A gyárbezárások és a vállalati kivonulások ellen viszont elsősorban a munkaerő szerkezetének minőségi átalakításával célszerű védekezni. Természetes folyamat ugyanis, hogy azok a befektetők, akik az olcsóbb, kevésbé képzett munkaerő miatt jöttek Magyarországra, az itteni szociális normák felzárkózásával máshová helyezik át működésüket. Ha viszont a kvalifikált munkaerőt igénylő tevékenységeiket tudják fejleszteni, akkor maradnak.

Szociális párbeszéd

A rendezvény résztvevői önálló program keretében ismerkedhettek meg a magyarországi érdekegyeztetéssel, a szociális párbeszéddel, valamint a hazai munkaerőpiac helyzetével. Tájékozódhattak a kormány foglalkoztatáspolitikai törekvéseiről, a szociális partnerségről és az újonnan felállított szaktárca belső munkamegosztásáról is.

A partnerek megtudhatták, hogy a magyar kormány a foglalkoztatottság emelését a bérek terheinek mérséklésével, a beruházások ösztönzésével, az atipikus foglalkoztatottsági formák elterjesztésével, a felnőttképzés, az egész életen átívelő tanulás feltételeinek megteremtésével, valamint megfelelő munkaügyi, jogi szabályozással kívánja elérni. A panelvitán a szociális partnerek is bemutatkoztak, illetve ismertető hangzott el a nemzetközi foglalkoztatáspolitikai programok részét képező magyar-dán projektek tapasztalatairól is.

Magyarország számára a Foglalkoztatási hét rendezvényén való részvétel egyértelmű sikert jelentett. A magyar stand látogatottsága, az önálló panelvitán való bemutatkozás, s a szekciókban való intenzív részvétel hazánk jobb megismerését szolgálta.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. február 3.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem