×

Változik a Munka Törvénykönyve

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. július 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 53. számában (2002. július 15.)
A munkáltatók és a munkavállalók körében egyaránt nagy várakozás előzte meg a Munka Törvénykönyve (Mt.) tervezett módosítását, amelyet alapvetően a munkavállalói jogokat csorbító korábbi intézkedésekre hivatkozva kívánt korrigálni az országgyűlési képviselők egy csoportja. Noha a jogszabály változtatások során minden érdekelt a számára legelőnyösebb pozíciók elérésére törekszik, abban egyetértenek, hogy konszenzusra lehet és kell jutni. A kormányzatnak ugyancsak eltökélt szándéka, hogy a munkáltatói és a munkavállalói érdekek érvényesülésében egyensúlyt teremtsen, s az elmúlt időszakban tapasztalható, a törvényi szabályozásból adódó anomáliákat megszüntesse. A munkaügyi kormány azt kívánja elérni, hogy az Mt. minden érintett számára optimális viszonyokat teremtsen a munka világában.

A jogszabályváltozás nem oszthatja meg a szociális partnereket

Egyensúlyteremtő módosítás

"Az a szándékunk, hogy jelezzük: a Munka Törvénykönyvének (Mt.) módosításával hosszú távú egyensúlyt kívánunk teremteni a munka világában. Nem célunk az egyoldalúság, ellenkezőleg: azt szeretnénk, ha megtalálnánk a munkaadók és a munkavállalók számára is előnyös optimumot. Világossá akarjuk tenni, hogy nálunk a munkaadók nem alkalmazhatnak délkelet-ázsiai módszereket, csakis európaiakat. Fontos, hogy a gazdaságosan működő cégeknél a munkavállalók is megtalálják a számításaikat. Meggyőződésem, hogy a munkáltatók többsége partnernek tekinti a dolgozókat, és mi ezzel a többséggel vagyunk" – foglalta össze Kiss Péter foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter lapunk számára a kormány célját az Mt. módosításával kapcsolatban. A miniszter kifejtette: a társadalmi közvélemény elítéli a nem elfogadott módszereket alkalmazó munkáltatókat, külföldi befektetőket.

Mint Kiss Péter elmondta, mindenképp meg szeretnék változtatni azt a szemléletet, hogy Magyarországon többet szabad, mint az EU-ban; ekképpen a módosításnak elsősorban ez az üzenete. "Ahol a kormány a munkáltató, ott példát szeretnénk mutatni a versenyszféra számára" – jelentette ki a miniszter. A számos módosításról elmondta: ez intézményesíteni fogja a szakszervezeti tagdíj levonását (abban az esetben, ha a szakszervezet vagy a szervezett dolgozó ezt maga kéri), korlátozza majd a kirendelés intézményét és a telephely megváltoztatásával kapcsolatos szabályokat. Most ugyanis a munkaadó a dolgozó munkaszerződésének módosítása nélkül egyik napról a másikra akár a fővárosból egy vidéki településre is átirányíthatja a dolgozót, akinek életvitelében ez nagyon jelentős hátrányt okozhat. Fontos változás lesz ugyanakkor, hogy a heti két pihenőnapot úgy kell kiadni majd a dolgozóknak, hogy ezek egyike – a folyamatos műszakban foglalkoztatottakat kivéve – a vasárnap legyen. A miniszter hozzátette: a módosításról már a kormányprogram parlamenti vitájának idején több munkáltatói szervezettel konzultált (például az MGYOSZ-szal, a Kisosszal, illetve az MKIK-val). "Azok a munkáltatói szervezetek, amelyekkel eddig szót váltottam, megértették és elfogadták, hogy a mostani módosítás célja az egyensúlyteremtés, amely a korrekt munkaadók érdeke is" – mondta Kiss Péter. Hozzátette: a szakszervezeti részről – e témában – egyetértésre talált.

A második félévben lezajló tripartit egyeztetés után egy másik Mt.-módosításra is sor kerülhet. Ez várhatóan megerősíti majd az ágazati kollektív megállapodásokat, az ágazati paritásos bizottságokat, illetve kezelni kívánja a munkaerőpiac rugalmasságát és a munkavállalók kiszolgáltatottságát.

Az érdekegyeztetésről szólva a miniszter kifejtette: ezentúl a kormány megállapodásokra törekszik majd, s ezzel "nem magát a tárgyalást akarjuk kipipálni, hanem érdekkonszenzusra szeretnénk jutni". Hamarosan munkaadói és munkavállalói oldal találkozó keretében beszél majd a kormányzat a társadalmi párbeszéd formájáról és "étlapjáról".

Az érdekegyeztető tárgyalásokon azonban nemcsak munkajogi és munkaerő-piaci kérdésekről lesz szó, hanem a gazdasági környezettel összefüggő témákról is. Mint ismert, a kormányprogram is tartalmazza, hogy a kabinet – a bértárgyalások mellett – napirendre kívánja tűzni a gazdasági, a költségvetési tervekkel és az adózási feltételekkel kapcsolatos elképzeléseit is.

Várakozó állásponton a munkaadók

"Az eltelt egy esztendő gyakorlata azt bizonyítja, hogy megalapozott, szakmailag helytálló volt a Munka Törvénykönyve tavalyi módosítása" – állítja Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) alelnöke. Véleménye szerint az európai uniós jogharmonizáció céljából létrejött változtatások nyomán a munkavállalók többletjogosítványokhoz jutottak: "Mindez harmonikusan illeszkedik az Mt.-be, és nem lehetetlenítette el a munkavállalókat, vagyis nem igazolta vissza az ezzel kapcsolatos különböző félelmeket" – mondta.

Rolek kijelentette: a munkaidővel kapcsolatban a munkáltatóknak komoly aggályaik voltak, hiszen a heti 48 órás maximálás nagyon kemény korlátot jelent számukra. Ugyanakkor a módosítás nyomán szigorodtak a hétvégi munkavégzés és a tömeges létszámleépítés szabályai is.

Felvetésünkre – mit szólnak a munkáltatók az újabb módosításhoz – Rolek azt felelte: A munkaadók nehezményezik, hogy a módosítási javaslatokat nem sikerült megvitatni a szociális párbeszéd fórumain. Noha a témában kétoldalú konzultációkra sor került, azonban a háromoldalú egyeztetések hiánya gyengíti az Mt.-módosítás szakmai megalapozottságát. A munkáltatók egyik fő aggálya, hogy miközben a kormányzat a gazdaság élénkítését tűzte ki célul, addig a Munka Törvénykönyve módosítása nincs összhangban a versenyképesség javításának szándékával. A várható változások összességében növelik a vállalkozások terheit, s ez még akkor is aggályos, ha a törvénymódosítás egyes passzusai önmagukban nem rendítik meg a munkáltatók teherbíró képességét. A változások révén – például – a hétvégi munka drágításával közvetlenül, míg a munkaidő-beosztás, illetve a munkaszervezés korlátozásával közvetetten is növekedhetnek a cégek költségei.

A munkáltatók – a módosítási tervezet parlamenti elfogadását követően – betartják majd a törvény rendelkezéseit, azonban a későbbiek során javasolni fogják az Mt. újbóli módosítását.

A valamit valamiért elvnek kellene érvényesülnie

"Az MSZOSZ számára az Mt. tavalyi módosításának legfontosabb negatív üzenete az volt, hogy a változtatás túlterjedt az uniós jogharmonizáció követelményein, s lényege szerint kevesebb bérért a rugalmasabb foglalkoztatást célozta meg" – summázta véleményét Wittich Tamás, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) megbízott elnöke. Hozzátette: a korábbiakhoz képest az elmúlt évi módosítás sokkal tágabb körben tette lehetővé, hogy a munkaadók eltérjenek a munkaszerződéstől. A korrekció előtt csak különös indokkal lehetett az áthelyezés, a kirendelés, az átirányítás és a kölcsönadás jogintézményét alkalmazni. "A tavalyi változtatás előtt a munkavállaló beleegyezése kellett ahhoz, hogy a cég költözése esetén áthelyezzék őt akár lakhelyétől 150 kilométeres távolságra. A múlt évi módosítás nyomán úgy szól a törvény: ha a dolgozónak nem tetszik, hogy – például – nem Győrben, hanem Székesfehérváron kell felvennie a munkát, mert a gyár másik telephelyére küldik, akkor bár felmondhat, de nem jár számára végkielégítés" – jellemezte a helyzetet a megbízott elnök.

A másik sarkalatos – a szakszervezeti tömörülésnek nem tetsző – módosítás az éves munkaidőkeret alkalmazása. Wittich úgy látja, ez a szabályozás lehetőséget biztosított a munkaadóknak arra, hogy akár heteken át is tizenkét óráztassák az alkalmazottakat túlórapénz kifizetése nélkül, hiszen az előírás szerint éves szinten kell meglennie a napi átlagos nyolc órának.

Fájdalmas pont a munkavállalók számára, hogy a tavalyi módosítás elvette az éjszakai pótlék két óráját is a dolgozóktól, hiszen csak a két órát meghaladó időtartam után kell az említett pótlékot kifizetni. Az MSZOSZ kapott olyan jelzést, hogy ezzel a lehetőséggel éltek is a munkáltatók – egyébként akár egy kismamát is lehet ilyen módon foglalkoztatni.

Az MSZOSZ abban bízik, hogy az új kormány eltörli majd a negatív módosításokat, és visszaállítja a korábbi állapotot. "Véleményem szerint egyetlen rendező elv mentén kellene kezelni a munka világát és az arra vonatkozó jogszabályokat, vagyis a Munka Törvénykönyvét, valamint a közalkalmazottak, illetve a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényt. Ugyanakkor koncepcionális felülvizsgálatra is szükség lenne, hiszen alapvető gondunk, hogy az Mt. nem ellensúlyozza kellőképpen a munkaadók erőfölényét. Erről szívesen folytatnánk érdemi vitát a munkáltatókkal, hiszen az MSZOSZ nem vitatja, hogy a rugalmasságra szükség van: ám ezt valamilyen módon ellentételezni kellene. Erre nézve konkrét javaslataink is vannak. Szóba jöhetne a rövidített, esetleg a heti 36 órás munkaidő bevezetése, vagy a rugalmasság fejében – például – a munkaadók vállalhatnák, hogy határozatlan idejű munkaszerződést kötnek a dolgozókkal, s nem kényszerítik őket vállalkozásba. Röviden: azt szeretnénk, ha a valamit valamiért elv érvényesülne" – mondta lapunknak Wittich, aki bízik abban, hogy ezekben az alapkérdésekben egyeztetni tudnak majd a munkáltatókkal.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. július 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem