×

A minimálbér-emelés hatása

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. július 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 42. számában (2001. július 15.)

 

A minimálbér megemelésének hatásait és következményeit eltérően értékelik az Országos Munkaügyi Tanácsban (OMT) helyet foglaló partnerek. Míg az első negyedév tapasztalatai alapján a kormány – többirányú vizsgálódás után – azt a következtetést vonta le, hogy a legkisebb bér havi 40 ezer forintra történő megemelését a munkaerőpiac nagyobb feszültségek nélkül befogadta, addig a munkaadók és a munkavállalók ezzel ellentétes tapasztalatokról adtak számot.

 

A kormányzat álláspontja szerint a fő foglalkoztatási trendek nem változtak, nem került sor tömeges létszámleépítésre. Noha a részmunkaidőben foglalkoztatottak száma a versenyszférában 24 százalékot meghaladóan nőtt – ami azt jelenti, hogy az első negyedévben közel 23 ezer fő vállalt ily módon munkát -, a kormány mégis úgy látja: a versenyszféra teljes létszámához viszonyítva így is csak 6,1 százalékos, azaz egy százalékpontos a részidősök arányának növekedése. Ugyanakkor – a kormányzati vélemény szerint – nem igazolódott az az aggodalom sem, hogy a nagymértékű minimálbér-emelés leértékelte volna a kvalifikált munkát.

Sok a színlelt szerződés

A Gazdasági Minisztérium (GM) saját hatáskörében elrendelt adatgyűjtése szerint a munkaügyi kirendeltségeken jelentkező – állásukat elvesztett – munkavállalók közül négyszázan minősítették saját helyzetüket úgy, hogy a minimálbér miatt veszítették el állásukat, azaz: a kormányzat szerint ez az arány sem jelentős.

Hasonlóképpen az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) is végzett e tárgykörben – ez év március 15-éig – célvizsgálatokat. Ezek szerint az ellenőrzött közel 250 ezer munkavállaló négy százalékánál fedtek fel a minimálbérrel kapcsolatos szabálytalanságot. Mint lapunk korábbi, 5. számában már beszámoltunk róla, a legtöbb szabályszegést a szerződés nélküli, illetve a színlelt szerződéses foglalkoztatás körében tárták fel az ellenőrök. A legtöbb problémát a kis- és középvállalkozások körében találták, főleg a kereskedelemben és vendéglátásban. Ugyanakkor normaemeléssel is találkoztak az ellenőrök, azonban ezek tartalmi vizsgálata nem volt feladatuk.

Mindezen célvizsgálatok alapján a kormány szerint nem valószínű, hogy az év hátralévő részében – a minimálbér emelése miatt – drámai hatások érnék a munkaerőpiacot, s emiatt kormányzati intézkedések válnának szükségessé.

Ágazati különbségek

A szakszervezetek kettős aspektusból vizsgálták a béremelés hatásait. Egyfelől támogatták az emelést, hiszen az átlagkeresethez való közelítését – távlatosan – fontos célkitűzésnek tartják. Tapasztalataik szerint azonban azokban az ágazatokban van igazán eredménye az ez évi bérintézkedéseknek, ahol a kétszázalékos társadalombiztosításijárulék-csökkentés hatása meghaladta a minimálbér-emelés költségeit.

Ugyanakkor a bértárgyalások során már előre jelezték, hogy lesznek problematikus területek is a gazdaságban, például a kereskedelemben, a könnyűiparban, az egészségügyben vagy az építőiparban. De a bérek tekintetében eltérő a helyzet a vállalati méret, a tulajdonviszony s a területi elhelyezkedés szerint is. Különösképpen a kis- és középvállalkozások, a hazai tulajdonú cégek, illetve az ország keleti megyéi kerültek hátrányos helyzetbe a minimálbér erőteljes emelése miatt.

A munkavállalók felmérései azt jelzik: a béremelés elsősorban a kisegítő tevékenységűeket, illetve a szakképzetlen munkaerőt érintette. Igaz ugyan, hogy a munkaerőpiacon ez idáig nem kerültek felszínre drámai hatások, azonban a részmunkaidős foglalkoztatás átlagai mögött néhány ágazat esetében – mint a kereskedelemben, ruházati iparban vagy a mezőgazdaságban -, a részidős foglalkoztatás 30-40 százalékos mértékben növekedett az első negyedévben. Szakszervezeti vélemény továbbá, hogy a részmunkaidős foglalkoztatás sok esetben színlelt szerződést takar, s a munkavállalót – részmunkaidős bérért – teljes munkaidőben foglalkoztatják. Tapasztalataik szerint sok helyen került sor normaszigorításra, az eddig meglévő bérpótlékok alapbéresítésére, illetve különböző juttatások megszüntetésére.

A bérskála összetorlódását jelzi ugyanakkor, hogy a meglévő bérmegállapodások tarifális részét a munkáltatók sorra felmondják, s így nehezebbé és körülményesebbé váltak a bértárgyalások.

Megtévesztő statisztikák

A munkaadók nem fogadják el a kormányzati helyzetelemzést és az ebből keletkező következtetést. Hiányolják, hogy az infláció alakulásának bemutatása nem kapott teret a kormányzati értékítéletben. Véleményük szerint, a gazdaságot érintő drasztikus beavatkozás nem "simulhat" el nyomtalanul, a gazdaság reagál a megváltozott helyzetre. Azonban ez a "reakcióidő" nem mérhető három hónap adatai alapján. Különösen értendő ez az év első három hónapjára. Minden bérelemzéssel foglalkozó szakember tudja ugyanis, hogy a január-február hónapok adataiból nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, például az előző év után történő bérkifizetések miatt sem. Ezért a munkaadói oldal óvatosságra int a béremelés messzemenő következtetéseinek levonását illetően.

Aggályos az is, hogy a megjelent statisztikák csak az öt fő feletti cégek adatait tartalmazzák, holott a mikroszférában okozza a legnagyobb gondot a minimálbér jelentős emelése, miközben éppen e területek nem szerepelnek sem az elemzésben, sem a statisztikában.

A munkaadók arra is felhívják a figyelmet, hogy a részmunkaidős foglalkoztatás növekedésének jelensége a szezonális ágazatokban, szakmákban – így a mezőgazdaságban, a kereskedelemben, az idegenforgalomban s az építőiparban – csak most fog bekövetkezni.

Összetolt bérskála

A minimálbér tovagyűrűző hatása megmutatkozik abban is, hogy a bérskála összetolódik, komoly bérezési aránytalanságokat és feszültségeket okozva. Félő ugyanakkor, hogy azoknál a cégeknél, ahol a minimálbér-emelésen kívül volt mód arra, hogy a kvalifikáltabbak bérét is rendezzék valamilyen mértékben (noha ez biztosan nem érte el az 57 százalékot), ezt teljesítménynövekmény nélkül tették: a béraránytalanságok elkerüléséért. Csakhogy e kényszerű béremelés ronthatja a versenyképességet.

Az elmúlt év őszén folyó bértárgyalások alkalmával a munkaadók és munkavállalók közösen jelezték, hogy a nagymértékű minimálbér-emelés egyes ágazatokat, szakmákat ellehetetlenít. Ezért ezeken a területeken támogatás, kompenzáció szükséges.

A kormány nem találta indokoltnak ezt a jelzést, ennek ellenére a későbbiekben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK) tárgyalásokat folytatott, majd pedig a Munkaerő-piaci Alap Irányító Testületében megállapodás született arról, hogy az alap terhére egymilliárd forint összegben program indulhat. Ennek célja a gazdálkodó szervezetek járulékteher-többletének a részbeni átvállalása. A program nagyon szigorú feltételeket tartalmaz, és ki is zár egyes rétegeket a pályázati lehetőségből.

A munkaadók jelezték – és ezzel a munkavállalók is egyetértettek -, hogy a minimálbér-emelés kedvezőtlen gazdálkodási hatásainak részleges kompenzálására kiírt pályázatra nem fordított kellő figyelmet a kormányzat. A pályázatot nem a megfelelő módon hirdették meg, rövid határidőt (20 nap) szabtak az ajánlatok benyújtásra, meglehetősen bonyolult a kiírás: ennek csak nehezen tudnak megfelelni a cégek. A pályázaton való részvételből kizárták mindazokat, akik a Munkaerő-piaci Alap foglalkoztatási alaprészéből ebben az évben – például munkanélküliek foglalkoztatására – már kaptak pénzforrásokat. Mindezek alapján a munkaadók kezdeményezik a visszásságok megszüntetését s a pályázati időszak meghosszabbítását. Az eddigi tapasztalatok szerint ugyanis kevés gazdálkodó szervezet élt a lehetőséggel a rövid határidő és a komplikáltság miatt. A 2001. évi minimálbér-emelés kormányzati megítélése, a pályázaton való részvétel alacsony aránya messzemenő következtetésekre adhat okot.

Hogyan tovább?

Mint ismeretes, a Munka Törvénykönyvének tavaly őszi módosítása azt eredményezte, hogy a kötelező legkisebb munkabér mértékére vonatkozó döntést az Országos Munkaügyi Tanácsban szeptember 10-éig kell meghozni. Amennyiben ez nem történik meg, úgy további 15 napos egyeztetésre van mód, ezután a kormány saját hatáskörében dönt. Az is ismeretes, hogy a kormány további 25 százalékos emeléssel havi 50 ezer forint összegű minimálbért tervez jövőre. A kormány a monitoring eszközeire és célvizsgálataira alapoz, mely szerint a gazdaság befogadta az 57 százalékos emelést, így meg lehet "lépni" a további 25 százalékot.

A munkaadók és a munkavállalók tárgyalásaihoz szükséges frissebb és teljes körű gazdasági statisztikák és bérelemzések jó esetben is csak szeptember elejére állnak majd rendelkezésre, amikor már a megállapodási időszak következik. A munkaadók tehát azt az álláspontot képviselik, hogy a kormány csak látszattárgyalásokra törekszik, legalábbis akkor, ha kellő időben nem bocsátja rendelkezésre a szükséges információkat, elemzéseket, vagy nem módosítja a Munka Törvénykönyve előírásait.

Geiger Éva
Keresetek a nemzetgazdaságban
Nemzetgazdasági szinten a bruttó átlagkereset az idei év első negyedében 16,6 százalékkal nőtt. Dinamikusabb volt a növekmény, mint az egy évvel ezelőtti hasonló időszakban. Ehhez bizonyosan hozzájárult a január elsejétől megemelt minimálbér. A versenyszférában – az előző év hasonló időszakához viszonyítva – a keresetek januárban meghaladták a 120 százalékot, majd áprilisban 116,1 százalékra mérséklődtek.

Az Országos Munkaügyi Tanács év elején a keresetek növelésére 9,75-12,5 százalékos ajánlást tett. Az előzetes számítások a minimálbér növekedésének hatását – az átlagon belül – körülbelül 2,5 százalékra tették. Az I-IV. havi adatok közel 5 százalékponttal meghaladják az ajánlott mérték felső határát, igaz, az infláció is közel 2 százalékponttal magasabb volt, mint azt a munkaadók és a munkavállalók tárgyalásaik során megítélték. Az év további időszakában az átlagkereset növekedése feltehetően lassulni fog.

A nemzetgazdasági adatok szerint a versenyszféra több mint 4 százalékkal meghaladta az első negyedévben a költségvetési szférát, majd ez a helyzet áprilisban megfordult, s ennek megfelelően az I-IV. havi adatok kiegyenlítődtek.

A versenyszféra főbb ágazatain belül – ahol a minimálbér-emelés kötelező béremeléseket tett szükségessé – az első negyedév az átlagosnál magasabb átlagkeresetet eredményezett. Azonban ezekben az ágazatokban – immár az I-IV. hónap átlagában figyelve a folyamatokat – az átlagkereset növekedésének üteme csökkent. E területeken az alkalmazásban állók létszáma lényegesen nem változott, illetve csökkenés is tapasztalható, például a könnyűipari szakmákban 2,8 százalékpontnyi.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. július 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem