×

Jelentés a szociális chartáról

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 38. számában (2001. március 15.)

 

Az Európai Szociális Charta az európai szociális jog (melynek része a munka világának részletes szabályozása is) alapvető dokumentuma, amelyet az Európa Tanács 1961-ben Torinóban fogadott el. E nemzetközi egyezmény 1999 augusztusában lépett hatályba Magyarországon. A vállalt kötelezettségek teljesüléséről – kétévenként – úgynevezett nemzeti jelentés készül.

 

Az Európai Szociális Charta az Európa Tanács egyik legfontosabb nemzetközi egyezménye, a szociális normák forrása. A charta három fő részből áll: a bevezető rendelkezésekből, a részletes szabályokból, valamint a záró és hatályba léptető fejezetből. A bevezető rendelkezések a szociális jog alapelveit és általános normáit tartalmazzák, összhangban a tárgyban világszerte ismert és alkalmazott nemzetközi szerződésekkel.

A második rész, az úgynevezett részletes szabályok, kétfajta előírástípust tartalmaz: egyrészt léteznek olyan cikkelyek, amelyeket a szakirodalom úgynevezett "kemény magnak" nevez. Ezek közül a csatlakozó államok kötelesek bizonyos minimális számút elfogadni – ez a ratifikáció alapkövetelménye. Ezzel együtt a 20. cikkely a kemény magot meghaladóan is előír bizonyos minimális ratifikációs szintet.

Ezen rendelkezések célja kettős: egyrészt vannak olyan alapvető szabályok, amelyeket minden csatlakozó államnak el kell fogadnia és be kell tartania – ez kizárja a pusztán formai ratifikációt.

Független szakértők

A ratifikációban vállalt kötelezettségek teljesülésére az aláíró államok létrehozták a charta sajátos ellenőrző rendszerét, amelyet jelenleg Független Szakértők Bizottságának neveznek.

A Független Szakértők Bizottsága állandó testület, tagjai a charta által érintett állam kormányzataitól független nemzetközi szaktekintélyek. A bizottság feladata a részes államok belső szabályozásának és joggyakorlatának rendszeres ellenőrzése, a ratifikáció gyakorlati megvalósulásának folyamatos figyelemmel kísérése.

A charta eljárási rendelkezései az államok számára kötelezővé teszik, hogy kétévenként nemzeti jelentést készítsenek és azt megvitassák. A nemzeti jelentés tartalma a ratifikált cikkelyek országhatáron belüli megvalósulásának részletes elemzése, a válaszokat az Európa Tanács által feltett konkrét kérdésekre kell megadni.

Az elkészített nemzeti jelentéseket először a Független Szakértők Bizottsága vizsgálja, majd jelentést tesz az Európa Parlamentnek, amely azután határoz a jelentés elfogadásáról.

2000 októbere óta a Független Szakértők Bizottságának magyar tagja is van: prof. dr. Kollonay Csilla, a Közép-európai Egyetem (CEU) tanszékvezetője, akinek első érdemi feladata lesz a magyar nemzeti jelentés vizsgálata.

Amennyiben a jelentést értékelő bizottság indítványozza, az Európa Parlament kötelezheti a részes államot, hogy szüntesse meg a helytelen jogalkotást, illetőleg hibás gyakorlatát, sőt vele szemben peres eljárást kezdeményezhet.

Amint a fentiekből kitűnik, az Európai Szociális Charta az Európa Tanács tagállamai számára nem csupán formális, általános magatartási normákat megfogalmazó, keret jellegű nemzetközi egyezmény. Sokkal inkább tekinthető ellenőrzési és szankcionálási lehetőségnek, valamint az elmúlt negyven év alatt kialakult terjedelmes joggyakorlata miatt valóságos szociális jogrendszernek.

Magyarország és a szociális charta

A Magyar Köztársaság, mint az Európa Tanács tagja, 1991-ben aláírta a chartát, azonban annak megerősítésére (ratifikációjára) csak 1999-ben került sor. A ratifikáció előkészítésére már az aláírás után létrejött az Európai Szociális Charta Tárcaközi Bizottsága.

Az előkészítő munkálatok során a Tárcaközi Bizottság nem csupán a charta által szabályozott belső jogviszonyokat vizsgálta, hanem a ratifikáció távlati gazdasági hatásait is elemezte. Az elemzések alapján kialakult az úgynevezett optimális minimum ratifikációs javaslat, amelyet a volt Érdekegyeztető Tanács is a legszélesebb körben megtárgyalt és elfogadott.

A szociális partnerek a ratifikációt megelőzően részt vettek a parlament szakbizottsági ülésein is, így tehát megállapítható, hogy a megerősítés széles társadalmi konszenzuson alapult.

A charta megerősítése

Az Országgyűlés a 48/1999. (VI. 3.) határozatában megerősítette az Európai Szociális Chartát azzal, hogy a kötelező alkalmazás a határozat 4. pontjában (lentebb felsorolt) említett cikkekre terjed ki, s felkérte a köztársasági elnököt a megerősítő okirat kiállítására. A külügyminiszter feladata volt, hogy a megerősítő okiratot az Európa Tanács főtitkáránál letétbe helyezze; valamint az is, hogy ezzel egyidejűleg értesítse az Európa Tanács főtitkárát a charta 20. cikkében foglaltak alapján a kiválasztott alábbi cikkek és bekezdések listájáról:

1. cikk – A munkához való jog

2. cikk – Az igazságos munkafeltételekhez való jog

3. cikk – A biztonságos és egészséges munkafeltételekhez való jog

5. cikk – Szervezetalakítási jog

6. cikk – A kollektív alkuhoz való jog

8. cikk – A dolgozó nők védelemhez való joga

9. cikk – A pályaválasztáshoz szükséges tájékozódáshoz való jog

11. cikk – Az egészség védelméhez való jog

13. cikk – A szociális és egészségügyi segítségre való jog

14. cikk – A szociális jóléti szolgáltatásokból való részesülés joga

16. cikk – A család joga a szociális, jogi és gazdasági védelemre

17. cikk – Az anyák és gyermekek joga szociális és gazdasági védelemre

A ratifikációt követően az aláíró állam köteles két éven belül elkészíteni az első nemzeti jelentést, és angol, valamint francia nyelven azt az Európa Tanácsnak benyújtani.

Az első nemzeti jelentésben a részes államnak valamennyi feltett kérdésre választ kell adnia tekintet nélkül arra, hogy az adott cikket ratifikálta-e vagy sem, azaz a charta megvalósulásával kapcsolatos teljes felülvizsgálata történik. A beszámolás az 1999. negyedik negyedév-2001. december 31. közötti időszakot fogja át.

Konkrét kérdés – konkrét válasz

A Tárcaközi Bizottság legfontosabb feladata a kérdőív szerint az első nemzeti jelentés elkészítése, ezzel egyidejűleg pedig a további ratifikációs eljárásra javaslatot állít össze.

A bizottság elfogadott munkamódszere szerint az adott cikkelyekhez feltett kérdéseket az illetékes tárcák válaszolják meg, ezekhez azonban a bizottság bármely tagja észrevételeket, javaslatokat tehet.

A Tárcaközi Bizottság tevékenysége során alapelvnek tekinti, hogy a feltett konkrét kérdésekre konkrét válaszokat adjanak az illetékes tárcák.

Az elfogadott ütemezés szerint a jelentés és javaslat összeállítása ez év negyedik negyedévére befejeződik, hiszen az igen terjedelmes anyagot az Európa Tanács hivatalos nyelveire is le kell fordítani, a jelentés leadásának határideje pedig 2002. március 31. napja.

MGYOSZ

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem