×

Konjunktúrakörkép

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. január 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 36. számában (2001. január 15.)

 

Az idén gyorsul a gazdasági növekedés, a bruttó hazai termék – 2000-hez képest – 5-6 százalékkal növekszik, aminek köszönhetően javul a foglalkoztatási helyzet, és a reáljövedelmek is emelkednek. Mindennek nyomán tovább bővül a lakosság fogyasztása, ami a kereskedelemre és a honi termelésre is kedvezően hat vissza – összességében ez a kép rajzolódik ki a kormány és a konjunktúrakutató intézetek előrejelzéseiből. Az infláció terén azonban eltérnek a vélemények: a kormány 5-7 százalékos előirányzatát irreálisnak tartják a kutatók, akik a fogyasztói árak 7,5-8 százalékos emelkedését jósolják.

 

A 2001. évi gazdasági növekedés mértékét hasonló módon ítélik meg a kormány és a gazdaságkutató intézetek szakemberei: előbbiek 5-6 százalékosra jelzik a bruttó hazai termék (GDP) növekedését, az intézetek jóslatai pedig az 5-5,5 százalékos sávon belül mozognak.

Bővülő belföldi kereslet

Míg a Központi Statisztikai Hivatal Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézete (Ecostat) szerint a gazdasági növekedés tavalyi üteme alapvetően folytatódik, addig a Kopint-Datorg Konjunktúra-, Piackutató és Számítástechnikai Rt. (Kopint-Datorg) azt is megállapítja, hogy a növekedés húzóereje immár nem egyértelműen az import, hanem egyre inkább a belföldi kereslet lesz; ennek egyébként valamennyi tényezője a múlt évinél gyorsabban bővül. A Pénzügykutató Rt. nyugtázza, hogy a számunkra releváns külgazdasági feltételek a tavalyinál is kedvezőbben alakulnak. A GKI Gazdaságkutató Rt. (GKI) szakemberei hozzáteszik, hogy a számunkra kulcsfontosságú Európai Unió hamarosan túljuthat mostani konjunktúra-csúcspontján, ennek nyomán az eurórégió növekedési üteme valamelyest mérséklődik, importdinamikája viszont érezhetően lassul majd, ami növekedésünkre is kihat. Hasonló megállapításra jutott a Budapest Bank Rt. elemző csoportja is, amely, a GKI-hoz hasonlóan, viszonylag szerény, 5 százalékos GDP-növekményt prognosztizál.

A kutatók általában – az export és a belföldi kereslet bővülése nyomán – az ipari termelés 12-15 százalékos emelkedését valószínűsítik, kivéve a GKI-t, amely az említett okok miatt, a korábbi 12 helyett ma már inkább 10 százalékos termelésbővüléssel számol. A legmagasabb, 15 százalékos értéket megadó Kopint-Datorg a kedvező kül- és belgazdasági klíma mellett a Széchenyi terv által is alátámasztott gazdaságfejlesztési programok, beruházások katalizátor hatását is figyelembe vette.

A kormány és a konjunktúrakutatók előrejelzése 2001-re
  Kormány GKI Rt. Kopint-Datorg Rt. Pénzügykutató Rt. Ecostat Intézet Budapest Bank Rt.
GDP-term. (%)* 5-6 5 5,3 5,4 5-5,5 5
Ebből: ipar (%)* - 10 15 14-15 - 12-14
Export (%)* 10-12 13 12,8 14 14-15 15
Import (%)* 10-12 15 12,8 13,8 13-14 15
Lakossági fogy. (%)* 3,5-4 5 4,5 4,6 4-4,5 3,5
Közösségi fogy. (%)* 0-1 - 2,6 2 3-4 -
Beruházás (%)* 10-12 11 8,0 9 5-7 9,0
Infláció (%)* 5-7 8,5 8,0 7,5-8 8-8,5 8,5
GDP belföldi felh. (%)* 5-6 6 5,4 5,5 5-6 -
Lakossági megtakarítás (milliárd Ft) 710-730 610 - 750-800 - -
Külker. áruforgalom (milliárd euró) 3,4-3,7 4 4,2 3,8 3,2 4,3
Folyó fizetési mérleg (milliárd euró) 2,1-2,3 2,5 2,4 2,4 2-2,5 2,5
Közvetlen külföldi tőkebeáramlás (milliárd euró)** 1,4-1,6 kb. 1,5 1,7 - 2-2,2 -
Regisztrált munkanélküliek száma (ezer fő) - 350 6,2*** 6,2*** 6 alatt*** 355
* Változás az előző évhez képest.
** Tulajdonosi hitelek nélkül.
*** Ráta.
**** A dollárban számolt növekedés mértéke.
– Nincs adat.

Többesélyes infláció

A konjunktúrakutatók a munkanélküliség egészen enyhe mérséklődését jelzik: az erre vonatkozó prognózisok 2001-re 350-370 ezer fős munkanélküliséget valószínűsítenek, amely a gazdaság élénkülésével tovább mérséklődhet. A GKI szerint az év végén 350 ezer lesz az állástalanok száma. Az év folyamán további egy százalékkal emelkedik a foglalkoztatás: ennél többet a gazdasági növekedés tartósan magas üteme sem valószínűsít, mert a dinamikus fejlődés hajtóerejét a magas termelékenységgel működő, viszonylag kevés munkaerőt felszívó, döntően külföldi érdekeltségű cégek adják. A Kopint-Datorg is határozottan rámutat a munkanélküliség földrajzi régiónkénti és gazdasági ágankénti strukturális különbségeinek problémáira. A Budapest Bank közgazdászai úgy vélik, hogy a munkanélküliség csökkenésében az 1999-es stagnálás egyszeri „kilengésnek" számít, és az év végére a regisztrált munkanélküliek számát mintegy 355 ezer főre teszik. Az Ecostat szintén a foglalkoztatottak számának további növekedésével számol, melynek üteme a 2000. évi bővülés ütemét biztosan eléri. Az intézet prognózisa szerint a foglalkoztatottsági helyzet érzékelhetően javulni fog, miáltal a munkanélküliségi ráta 6,3 százalékról 6 százalék alá csökkenhet.

Az elemzők közötti legélesebb véleménykülönbséget az infláció váltotta ki, melynek értékét a kormány 2001-re változatlanul 5-7 százalékosra teszi, és ezzel még csak nem is érintkeznek a kutatók jóslatai, melyek a 7,5-8,5 százalékos sávban mozognak. Ezt a Pénzügykutató Rt. az idei évről áthúzódó árhatás mellett a – költségvetési törvény által elősegítendő – nagyobb jövedelemkiáramlással magyarázza. A GKI 8,5 százalékos adatának ismertetésekor hangsúlyozta, hogy bár az idén minden bizonnyal tovább mérséklődik majd az infláció, ám ez a folyamat magas árszintről indult – a maginfláció csökkenése is megtört -, s bár az olajár-emelkedés várhatóan csillapodik, ám az élelmiszerárak emelkedése valószínűleg jövőre is folytatódni fog. A Kopint-Datorg – az Ecostatéval megegyező – 8 százalékos inflációs jóslatát azon feltételezésre alapozza, hogy az úgynevezett importált infláció enyhülni fog. A Budapest Bank a dezinfláció felgyorsulására számít, 2 százalékpontos csökkenéssel: rámutatva az „inflációs pesszimizmus" alaptalanságára s egyben a folyamatot veszélyeztető elemekre.

Emelkedik a reálkereset

A reáljövedelmek terén a kormány – részben az ilyen irányú intézkedéseinek köszönhetően – 4-4,5 százalékos emelkedést tervezett a költségvetés elkészítésekor, ami csaknem kétszerese az elmúlt évi 2-2,5 százalékos emelkedésnek. A Budapest Bank szintén a reáljövedelmek növekedésének gyorsulására számít, ám ez „csak" 3-3,5 százalékos növekményt jelentene. A versenyszférában a vártnál magasabb 2000-es infláció okozhat nagyobb bérnövelési nyomást. A GKI előrejelzése értelmében 14-14,5 százalékkal emelkednek a bruttó keresetek, amely a versenyszférában 4 százalék feletti, a költségvetési szférában 4,6 százalékos – átlagosan pedig 4,4 százalékos – reálkereset-emelkedést okoz. A Kopint-Datorg hasonló, 4,5 százalékos reáljövedelem-növekedési prognózisának publikálásakor megjegyzi: elképzelhető, hogy a minimálbér-emeléssel járó kötelezettségek teljesítése a versenyszféra egyes vállalkozásainál a szándékoltnál szerényebb mértékű béremeléshez vezethet.

A lakossági fogyasztás kormányprognózisban foglalt 3,5-4 százalékos emelkedésénél valamelyest nagyobb értékeket várnak a konjunktúrakutatók. A legnagyobb, 5 százalékos fogyasztásnövekedéssel számoló GKI a jelekből az eddigi óvatos gazdaságpolitika fellazulására következtet a választások közeledtével, felhívja a figyelmet az „osztogatás" túlfűtöttséghez vezető mellékhatásaira. Több intézet is rámutat, hogy a támogatott lakásberuházások is fokozzák a vásárlásokat.

A kormánynak a háztartások megtakarításaira vonatkozó 700-730 milliárd forintos előrejelzése középértéknek számít. Abban is egyetértenek általában a szakemberek, hogy a lakossági megtakarítások egyéb megtakarítási formák felé tolódnak el. A reálkamatok az idei mélypontról felfelé mozdulnak – állapítja meg több intézet is.

Mérsékelt beruházások

A beruházások tekintetében a kormány kedvező előrejelzésével csak a GKI 11 százalékos adata cseng össze, amely az állami és az önkormányzati infrastrukturális beruházások kedvező hatásával támasztja alá optimizmusát. A Pénzügykutató azt is megemlíti, hogy az önkormányzatok anyagi helyzete a korábbiaknál kedvezőbben alakul, sőt a gázközművagyon rendkívüli bevételként jelenik meg e szektorban. A legpesszimistább, 5-7 százalékos beruházásbővüléssel számoló Ecostat úgy ítéli meg, hogy a külföldi működő tőke jelentős növekedésére nincs kilátás, és a kezdeti időszakban a Széchenyi terv programjai sem növelik jelentősen a beruházásokat. Az egyes gazdasági ágak beruházásai eltérő tendenciát mutatnak.

A kormány az export és az import esetében egyaránt 10-12 százalékos bővülést valószínűsít 2001-ben – s ezzel a kivitel terén valamennyi előrejelzés készítőjénél óvatosabb -, a behozatal terén viszont az összes intézetnél derűlátóbb. Utóbbiak ugyanis kivétel nélkül 12 százalék fölötti külkereskedelmi indexszámokat rögzítettek, megemlítve a folytatódó növekedés, valamint a beruházásélénkítés importnövelő, illetve az EU mérséklődő felvevőképességének az exportnövekményt tompító hatását. Ennek következtében a külkereskedelmi áruforgalom mérlege vélhetően romlani fog; a viszonylag kicsi, 3,2 milliárd eurós deficitet jelző Ecostat például felhívja a figyelmet, hogy mivel a vámterületi gazdaság 6 milliárd dolláros hiányát már nem ellensúlyozza a vámszabad területek expanziója, a külkereskedelmi hiány finanszírozásával gondok lehetnek. (Az idén a kormányzat és a kutatóintézetek egységesen áttértek az euró használatára a külgazdasági mutatók megjelenítésében.)

Visszafogott tőkepiac

A legnagyobb, 4,3 milliárd euró külkereskedelmi hiányt jelző Budapest Bank rámutat: a szolgáltatásokon belül az idegenforgalmi szufficit további növekedése valószínűsíthető, s bár az áruforgalmi hiány a folyó fizetési mérleget is növeli – 2,5 milliárd euróra -, ez gazdaságunk finanszírozhatósága szempontjából nem jelent gondot. A Kopint-Datorg – részben külföldi elemzőkre hivatkozva – ha nem is rövid távon, de csökkenő olajárakkal és erősödő euró/dollár árfolyammal számol, miáltal „csak" kismértékben romlik a kereskedelmi mérleg: 4,2 milliárd euró deficitet halmozva fel. A folyó fizetési mérleg 2,4 miliárd euróra prognosztizált hiányát pedig kezelhetőnek ítéli az intézet. A GKI – amely 4 milliárd eurós kereskedelmi és 2,5 milliárdos folyó fizetésimérleg-hiánnyal számol – kiemeli az idegenforgalmi aktívum egyensúlyjavító hatását.

A GKI, amely szerint a tőkepiacon tartós és számottevő élénkülés nem valószínű, 1,5 milliárd euró külföldi működőtőke-beáramlást valószínűsít: módosítva az őszi prognózisában szereplő 1,7 milliárd eurós értéket. A Kopint-Datorg, figyelembe véve a külföldi befektetések élénkülését, 1,7 milliárd euró tőkebeáramlást jelez (a privatizációs bevételek és tulajdonosi hitelek nélkül). Az e tekintetben – is – legoptimistább Ecostat egyben felhívja a figyelmet, hogy a külföldi tőke mozgékonysága és a kereskedelmi mérleg egyidejű passzívuma folyamatos egyensúlyi veszélyt jelenthet. A kormány 1,4-1,6 milliárd eurós előrejelzése viszonylag szerénynek tekinthető.

Mit prognosztizáltak a kormány és a konjunktúrakutatók, és mit mutatnak az eddigi adatok a 2000. évvel kapcsolatban?
  Kormány GKI Rt. Kopint-Datorg Rt. Pénzügykutató Rt. Ecostat Intézet Budapest  Bank Rt. Növekedéskutató Intézet Előzetes adatok (2000. dec.)

GDP-term. (%)*

4-5

4,4

4-4,5

3,6-3,8

4-4,5

4,5

4-4,5

5,7

Ebből: ipar (%)*

-

9,0

9,0

-

-

10

-

kb. 20

Export (%)*

9-11

14-16

12

9,0

10-12

13-14

16

13,1***

Import (%)*

9-11

13-15

11

9,0

11-13

12,5-13,5

14

15,1***

Lakossági fogy. (%)*

3-3,5

3,0

3-3,5

3-3,2

4-4,5

2-2,5

2,0

3,8

Közösségi fogy. (%)*

-2...0

-

0 (stagnál)

-

3,0

-

1,0

-

Beruházás (%)*

8-10

9,0

7,5

7-8

10-11

8-9

10

6,1

Infláció (%)*

6-7

9,0

8,0

8-8,5

7-8

9,2

8-9

10,3

GDP belföldi felh. (%)*

4-5

4,0

4,0

3,8-4

5-6

-

-

-

Lakossági megtakarítás (milliárd Ft)

800-900

-

-

kb. 800

-

-

-

-

Regisztrált munkanélküliek száma (ezer fő)

-

380

9-9,5***

370

-

370

8***

6,3

* Változás az előző évhez képest.
** Tulajdonosi hitelek nélkül.
*** Ráta.
**** A dollárban számolt növekedés mértéke.
– Nincs adat.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. január 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem