×

Munkaerő-közvetítés

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. július 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 30. számában (2000. július 15.)

 

Az utóbbi öt év alatt nagymértékben átalakult a cégek munkaerő-gazdálkodása. Igaz ez a kis- és nagyvállalkozásokra egyaránt. Előtérbe kerültek a költségkímélő formák, és azok is, amelyek lehetővé teszik a piaci követelményekhez való gyors alkalmazkodást. Ezekhez az igényekhez a nagy számban megjelent munkaközvetítők hálózata is igazodik.

 

hazai foglalkoztatási helyzet az utóbbi időszakban folyamatosan javul, az előrejelzések szerint a foglalkoztatotti létszám az év első felében 50 ezerrel nő, és a munkaerő-piaci folyamatok alapján arra lehet következtetni, hogy az év végére kialakul a kereslet és kínálat egyensúlya, az alkalmazotti létszám stagnálni fog. A regisztrált munkanélküliek száma várhatóan az év végére 370 ezer körül alakul, ami az egy évvel korábbinál 30 ezerrel lenne kevesebb. Az Országos Munkaügyi Kutató és Módszertani Központ felmérést készített a helyzet alakulásáról, amely rámutat, hogy a javulás mögött nemzetgazdasági és vállalati szinten is markáns gazdálkodásjavulási tendenciák húzódnak meg.

Erősödő forgalom

A felmérés szerint továbbra is magas lesz a munkaerő-forgalomban részt vevő cégek aránya, a megkérdezett mintegy 5000 gazdálkodó szervezet 65 százaléka nyilatkozott így. A társaságok 40 százaléka az idei első félévében növelni tervezte a dolgozói létszámot, és az év egészére vetítve sem gondolt csökkentésre, ami azt jelenti, hogy tovább nőtt azok aránya, akik növelik munkaerő-állományukat, számuk pedig meghaladja azokét, akik létszámcsökkentési tervekről nyilatkoztak. Az idei évre vonatkozóan a megkérdezettek kevesebb mint egynegyede tervezett csökkentést.

A munkaerő-kereslet a feldolgozóiparban a legélénkebb, ebben a szektorban a szervezetek fele növelte létszámát az első félévben. Hasonló a helyzet az építőiparban, ugyanakkor stagnál a mezőgazdasági üzemek munkaerőigénye. Nemzetgazdasági szinten egyébként – amint azt a nemzetközi tapasztalatok is igazolják – a kisebb cégek az erősebb munkaerő-megtartók. A 300 főnél több dolgozót foglalkoztató cégeknek ugyanis 35 százaléka nettó munkaerő-leadó, míg az 50 főnél kevesebb emberrel működő cégeknek mindössze a 16 százaléka csökkenti létszámát. Ugyanakkor a nettó létszámnövelő cégek aránya a különféle cégcsoportoknál gyakorlatilag megegyezik, mindegyik típusnál 40 százalék körül alakul. Említésre érdemes, hogy a pótlólagos munkaerő-kereslet elsősorban a 300 fő feletti cégeknél jelentkezik. A régiókból érkező adatok szintén alátámasztják az általános konjunktúrát az idei évre vonatkozóan, mind a hét régió a foglalkoztatotti létszám növekedéséről számolt be az első félévben. A második félévben egyes területeken – például a Dél-Dunántúlon, az észak-magyarországi és az észak-alföldi régiókban várhatóan némileg csökken majd a foglalkoztatottak száma, mert a szezonálisan érzékeny ágazatok súlya ezekben a térségekben nagyobb.

A piac az utóbbi években arra kényszerítette a vállalkozásokat, hogy a munkaerő-gazdálkodásukat is korszerűsítsék. A cégek, amennyiben tevékenységük, profiljuk ezt lehetővé tette, érdeklődni kezdtek a korábbinál rugalmasabb alkalmazási formák iránt. Ilyen például, amikor a dolgozót határozott időre szóló szerződéssel alkalmazzák, egyeseket pedig vállalkozói-alvállalkozói megbízási szerződéssel foglalkoztatnak. Újfajta munkaerő-toborzási lehetőségként jelent meg a piacon a munkaerő-kölcsönzés is, amelyhez mind több, erre szakosodott cég nyújt segítséget.

Szezonális foglalkoztatás

A megkérdezett cégvezetők válaszaiból kiderül, hogy a társaságok a statisztikai állományi létszámnak 17-20 százalékát határozott időre szóló szerződéssel alkalmazzák. A jogi személyiségű vállalkozók körében ez 450-500 ezer munkavállalót érinthet. A felmérések szerint a határozott időre szóló szerződéssel foglalkoztatottak több mint 60 százaléka szakképzetlen, akiket nyilvánvalóan idényjellegű munkára vesznek fel. A korábbi években egyébként a határozott idejű szerződéses munkaviszony elsősorban a kisebb cégeknél volt jellemző, ám mára már egyformán élnek vele a különböző méretű cégek. Sőt, van olyan terület – a feldolgozóipar -, ahol a 300-nál több dolgozót foglalkoztató cégek az átlagosnál nagyobb mértékben választják ezt a költségcsökkentő lehetőséget.

Az alvállalkozói szerződéses jogviszony formáját a cégek 37 százalékánál lehetett megtalálni, megbízási szerződéssel pedig 27 százalékuk rendelkezett. Az adatok azt mutatták, hogy ezek a formák a foglalkoztatást mindenképpen javították, hiszen alkalmazásukkal további 20 százaléknyi teljes idejű munkaerőt tudtak lekötni a cégek.

A munkaerő-kölcsönzés mint a foglalkoztatás speciális formája még kevéssé elterjedt a magyar piacon. A felmérésben részt vevő cégeknek mindössze 4,8 százaléka nyilatkozott úgy, hogy élt ezzel a lehetőséggel. A beérkezett adatok szerint elsősorban a nagyvállalatok használták ki a piac kínálta új szolgáltatást, az ágazatok közül pedig az élelmiszer-feldolgozó iparban, a fémfeldolgozó, fémalapanyag-iparban és a gépiparban működő cégek kényszerültek arra, hogy munkaerő-hiányos helyzetükben így segítsenek magukon. A kölcsönzés jellemző módon a munkaerő-hiányos térségekben fordult elő, sőt többnyire a multinacionális cégek alkalmazták. Részint azért, mert ezek ismerik a speciális munkaerőszerzés előnyeit, illetve nemigen jutnak más módon munkaerőhöz. Ezekben a térségekben ugyanis az ipari parkokba tömörülő, sikeres cégek felszívják a megfelelő szakképzettséggel rendelkező dolgozókat.

A leépítés eszközei

A munkaerő-kínálat meghatározó tényezője, hogy egy-egy térségben a munkaadók milyen módszerekkel oldják meg a felesleges munkaerő problémáját, mennyire mutatnak felelős magatartást ebben a kérdésben. A nyilatkozó munkáltatók 43 százaléka egyszerűen az elbocsátás eszközével él, ám ez már 1 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel korábban volt. Elsősorban az építőipari és a kereskedelmi profilú cégekre jellemző ez a módszer, ebben a két ágazatban egyébként a munkaerő mozgása jellemzőbb, mint máshol, és nem véletlen, hogy a feketefoglalkoztatás is itt érhető tetten leginkább. A nyugdíjazás lehetőségével egyre több cég él, legalábbis erre utal, hogy a megkérdezettek 20 százaléka nyilatkozott így, holott egy évvel korábban még 14 százalék volt az arány. Hozzá kell tenni, hogy a nyugdíjazás jelentőségének növekedése mindegyik főbb nemzetgazdasági ágban előretört. Az elbocsátás és a nyugdíjazás, mint a legfőbb létszám-leépítési eszköz, 57 százalékos súlyt képvisel a vállalatok terveiben az idei második félévre is.

A felesleges munkaerő problémájánál csak a munkaerőhiány kellemetlenebb. A felmérések szerint a cégek 16 százalékánál jelent ez komoly gondokat. Egy évvel korábban az ilyen cégek aránya még 14 százalék volt. Egyes ágazatokban a helyzet még rosszabb: a feldolgozóipari cégek egyötöde arról számolt be, hogy tartósan betöltetlen álláshellyel rendelkezik. Számítások szerint országos szinten a tartósan betöltetlen álláshelyek száma eléri a 30 ezret, ami akkor válik érthetővé, ha hozzátesszük, hogy ennek mintegy 65 százaléka szakképzett fizikai munkaerőre vonatkozik.

A munkaerő közvetítése

A munkaerő kiközvetítése értelemszerűen a munkaügyi központok feladatkörébe került kezdetben, ám a piac szükségleteit felismerve a jogszabály már 1991-től lehetővé tette a magán-munkaközvetítők megjelenését. Az idő azonban próbára tette a törvényt, és a gyakori visszaélések miatt újra kellett szabályozni ezt a tevékenységet. A közvetítők működését szigorú feltételekhez kötötték, és kötelezővé tették számukra, hogy a munkaügyi központoknál nyilvántartásba vetessék magukat, továbbá kötelesek adatokat szolgáltatni. A hatósági ellenőrzésükre is a munkaügyi központok hivatottak.

Tavaly összesen 212 magán-munkaközvetítő működött az országban, számuk az 1998. évihez képest másfélszeresére növekedett. A tőkeerősebb, jogi személyiséggel rendelkezők gyorsabban növekszenek, mint a kisebbek. Túlnyomó többségük, csaknem 70 százalékuk jogi személyiségű cégként működött, 24 százalékuk jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, és mindössze 7 százalékuk volt egyéni vállalkozó.

Értelemszerűen a magán-munkaközvetítők többsége, több mint a fele Budapesten működött, a többi a megyék között oszlott meg. A fővároson kívül a legnagyobb arányban az iparilag fejlett régiókban jelentek meg, így Fejér megyében, és viszonylag sokan Csongrád és Pest megyében is. Érdemes megemlíteni, hogy Tolna és Veszprém megyében jelenleg sincs magán-munkaközvetítői iroda. Általában ingyenesen nyújtják szolgáltatásaikat a munkát keresők számára, így tesz a közvetítők 81 százaléka.

Tavaly több mint 21 ezer dolgozó jutott munkához a magánirodák segítségével, érdekes módon az általuk birtokolt piac nem tett különbséget a nemek között: csaknem egyenlő arányban sikerült férfiakat és nőket elhelyezni. Az így kiközvetítettek fele egyébként már munkában állt korábban, 49 százalékuk azonban ezt megelőzően nem rendelkezett munkaviszonnyal. A magánirodákra is jellemző, hogy a fiatalabb munkaerőt könnyebben ki tudják ajánlani: az elhelyezettek 51 százaléka 30 évesnél fiatalabb volt, 40 százalékuk pedig 30-49 éves. A kiközvetítettek 65 százaléka fizikai munkakörbe került, 34 százaléka pedig szellemi munkakörbe.

A magánirodák egyik vonzóereje, hogy némelyikük külföldi kapcsolattal is rendelkezik, aminek alapján idegen országba is vállal kiközvetítést. Természetesen a munkához juttatott emberek nagyobbik része belföldön kezdhetett dolgozni, ám csaknem 1200-an külföldön jutottak munkához. A külföldi állásoknál elsősorban fizikai munkára volt igény, ezért a férfiak kerültek többségbe. Az EU-tagországokban vállalhatott munkát a külföldre kiközvetítettek 36 százaléka, egyéb európai országban 46,9 százaléka, Európán kívüli országba pedig 17 százalék került. Magánirodák segítségével helyezkedett el tavaly Magyarországon 54 külföldi állampolgár.

Sikeres közvetítések
 

Magán-munkaerőközvetítők tevékenysége 1999. évben

Belföldre Külföldre Összesen
% % %

Mezőgazd., erdőgazd., halászat

917

4,6

   

917

4,3

Bányászat

18

0,1

   

18

0,1

Feldolgozóipar

2581

13,0

   

2581

12,2

Vill. energia, gáz-, hő- és vízellátás

844

4,2

33

2,8

877

4,2

Építőipar

1925

9,7

221

18,5

2146

10,2

Kereskedelem

4196

21,1

3

0,3

4199

19,9

Vendéglátás

1188

6,0

194

16,3

1382

6,5

Szállítás, posta, távk.

1330

6,7

467

39,2

1797

8,5

Pénzügyek

1704

8,6

   

1704

8,1

Oktatás

532

2,7

   

532

2,5

Eü. és szoc. ellátás

667

3,3

   

667

3,2

Sport, kult. és egyéb szolgáltatás

4018

20,2

274

23,0

4292

20,3

Összesen

19 920

100,0

1192

100,0

21 112

100,0

Forrás: OMKMK

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. július 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem