×

Összeférhetetlenség a közszolgálatban

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. október 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 10. számában (1998. október 15.)

 

Laikusként azt hihetnénk, hogy a közszolgálati dolgozók befolyásmentes, elfogulatlan munkavégzése olyan alapkövetelmény, amelyet mindenki megért. A köztisztviselők oldaláról ez a kérdés már nem ennyire egyértelmű, hiszen ha az egyszerű állampolgárt megilleti a másodállás, akkor ő miért ne dolgozhatna máshol a munkaidején túl. De vajon korrekt döntés születik-e az ügyünkben, ha a település jegyzője – felügyelőbizottsági tag lévén a konkurencia társaságában – ellenérdekeltje cégünknek.

 

Az összeférhetetlenség

A munkaadó alapvető érdeke, hogy a köztisztviselő munkaerejét, tehetségét teljes munkaidőben a feladatainak folyamatos (hivatásszerű) végrehajtására fordítsa. Emiatt a köztisztviselő – a tudományos, oktatói, művészeti, lektori, szerkesztői, valamint a jogi oltalom alá eső szellemi tevékenység kivételével – a munkavégzéssel járó egyéb és további jogviszonyt csak a munkáltatói jogkör gyakorlójának engedélyével létesíthet. Ez a szabály nemcsak a köztisztviselő hivatásszerű munkavégzésének védelmét, hanem a köztisztviselő anyagi függetlenségének megőrzését is szolgálná. Ehhez azonban mindenekelőtt olyan illetmény-előmeneteli rendszert kellene megteremteni, amely a köztisztviselői hivatás anyagi függetlenségét is megfelelően biztosítja. A gyakorlatban problémát okoz „a munkavégzéssel járó egyéb és további jogviszony" kitétel értelmezése. A helyes értelmezés szerint összeférhetetlennek minősül minden egyéb (második) jogviszony (munka-, közalkalmazotti, polgárjogi, közszolgálati jogviszony), amely konkrét munkavégzésre irányul.

A munkáltatói jogkör gyakorlójának írásbeli engedélyével a köztisztviselő olyan jogviszonyt is létesíthet, amely egyébként összeférhetetlenségi tilalom alá esne. A munkáltatói jogkör gyakorlója ez esetben mérlegeli az egyéb munkavégzés lehetőségét, annak összeegyeztethetőségét a köztisztviselő feladatkörével, s mindezeket a törvényi szabályokkal összevetve hozza meg döntését. A határozattal szemben a köztisztviselő kifogással nem élhet, bírósághoz (keresettel) nem fordulhat, mivel a döntést a munkáltató mérlegelési jogkörében hozza meg.

Az összeférhetetlenség szempontjából az ügykezelőket és a fizikai alkalmazottakat is köztisztviselőknek kell tekinteni. E passzus elvi alapja az, hogy az ügykezelő és a fizikai alkalmazott tevékenysége közvetlenül kapcsolódik a közigazgatás érdemi működéséhez, ezért szükséges, hogy a köztisztviselői összeférhetetlenség rájuk is vonatkozzon.

Együttalkalmazási tilalom

Klasszikus összeférhetetlenségi szabályt fogalmaz meg a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban Ktv.) 9. § (1)-(2) bekezdése, eszerint nem létesíthető közszolgálati jogviszony, ha a köztisztviselő ezáltal hozzátartozójával irányítási, felügyeleti, ellenőrzési vagy elszámolási kapcsolatba kerülne. E rendelkezés nemcsak a közigazgatási szerv zavartalan működését hivatott biztosítani, hanem a köztisztviselő érdekét is szolgálja, ugyanis a hozzátartozói kapcsolat folyamatosan arra kényszerítené a dolgozót, hogy igazolja: a hozzátartozói kapcsolat ellenére is helyesen, befolyásmentesen járt el. Az együttalkalmazás tilalma a jogviszony létesítését kizárja, a nemkívánatos összefonódást akadályozza meg. Az együttalkalmazási tilalom a közszolgálati jogviszony létesítésénél alkalmazási tilalmat, fennálló jogviszony esetében pedig összeférhetetlenséget jelent.

Köztisztviselő vagy képviselő

Az államhatalmi ágak elválasztásának követelményeiből fakad az az összeférhetetlenségi ok, amely szerint a köztisztviselő nem lehet helyi önkormányzati képviselő annál az önkormányzatnál, amely az őt alkalmazó közigazgatási szerv illetékességi területén működik. E szabályt az Alkotmánybíróság is megvizsgálta, s döntésében kifejtette, hogy a Ktv. előbbi rendelkezése indokolt összeférhetetlenségi szabályt állapít meg. Ezzel a köztisztviselőnek sem a választójoga, sem a közhivatal viseléséhez való joga nem szenved csorbát, ez az összeférhetetlenségi szabály nem korlátozza a köztisztviselőt az alkotmányban biztosított aktív és passzív választójoga gyakorlásában. Nincsen ugyanis akadálya annak, hogy a köztisztviselő a helyi önkormányzati választásokon jelöltként induljon, és a választásokon őt helyi önkormányzati képviselővé – akár az őt alkalmazó közigazgatási szerv illetékességi területén működő helyi önkormányzat képviselőjévé is – megválasszák. Ha a választás eredményeként összeférhetetlenségi helyzet keletkezik, a köztisztviselő köteles az összeférhetetlenségi okot bejelenteni és megszüntetni, ha ezt nem teszi meg, akkor a törvény erejénél fogva szűnik meg a közszolgálati jogviszonya.

Tartalmi összeférhetetlenség

Az előzőekben tárgyalt formai összeférhetetlenségi szabályok mellett tartalmi összeférhetetlenségi esetekről is rendelkezik a Ktv. A tartalmilag összeférhetetlen helyzetek közvetlenül veszélyeztetik a köztisztviselő pártatlan, befolyástól mentes tevékenységét, függetlenül attól, hogy azok munkavégzés formájában jelennek meg vagy sem. Ennek megfelelően a köztisztviselő nem végezhet olyan tevékenységet, amely hivatalához méltatlan, vagy amely a pártatlan, befolyástól mentes tevékenységét veszélyeztetné. Ezekben az esetekben a köztisztviselő még a munkáltatói jogkör gyakorlójának engedélyével sem folytathatja az e körben felmerülő ún. „tiltott" tevékenységet.

A pártatlan, befolyástól mentes közszolgálat legfőbb biztosítéka, hogy a köztisztviselő tartózkodik a politikai véleménynyilvánítástól, lojális a mindenkori politikai vezetéssel szemben. Fontos követelmény, hogy a köztisztviselő a pártsemleges és politikailag független közigazgatás érdekében ne viseljen pártban tisztséget, s ne vállaljon a párt nevében vagy érdekében nyilvános közszereplést. A törvény nem zárja ki, hogy a köztisztviselő alkotmányos jogát gyakorolja, nem ellentétes tehát a törvénynyel, ha az illető tagja valamely pártnak, s ezzel összhangban aktívan részt vesz a párt belső életéhez kapcsolódó rendezvényeken, párttagsági minőségében kifejti véleményét. Ezt azonban élesen el kell határolni a köztisztviselői minőségében kifejtett tevékenységétől, közszereplésétől.

Példák a gyakorlatból
A főszabály szerint a szakértői tevékenység – mint munkavégzés – megalapozná az összeférhetetlenségi szabály alkalmazását, ezzel szemben az igazságügyi és műszaki szakértői tevékenység – bár szintén munkavégzésnek tekinthető – nem összeférhetetlen a közszolgálati jogviszonnyal, mivel egyben tudományos tevékenységnek is minősül, s így kivételt képez az általános szabály alól. Hasonló megítélés alá esik a magántervezői tevékenység is, amelynek eredménye – ti. az építési terv – szellemi alkotás, s ezért jogi oltalomban részesül. Hangsúlyozni kell azonban, hogy e kivételes esetekben is mindenkor vizsgálni kell, hogy a tevékenység nem veszélyezteti-e a köztisztviselő pártatlan, befolyástól mentes szolgálatát, illetve nem hozza-e a köztisztviselőt méltatlan helyzetbe [Ktv. 21. § (5) bek. d) pont]. Az oktatói tevékenység szintén kivételt képez az általános szabály alól. Ha azonban ez tanszékvezetői tevékenységgel is párosul, az összeférhetetlenség megállapításától – a vezetők esetében – már nem lehet eltekinteni, mivel a tanszékvezetői megbízás az oktatói tevékenységen túlmutató, munkavégzéssel járó egyéb jogviszonynak tekintendő.

A hatalmi ágak (törvényhozás, végrehajtás, igazságszolgáltatás) elválasztásából fakadó fontos követelmény, hogy a köztisztviselő ne kötődjék más hatalmi ághoz, szakmai függetlenségét pályája során mindvégig megőrizze. Így a köztisztviselő nem lehet képviselő annál az önkormányzatnál, amely az őt alkalmazó közigazgatási szerv illetékességi területén működik – a szomszéd településen azonban minden kötöttség nélkül vállalhat képviselőséget. A közigazgatási hivatal – jogszabály keretei között – törvényességi ellenőrzést végez a területén működő önkormányzatok felett, ezért hivatalának köztisztviselője – az ellenőrzés objektivitásának megőrzése végett – nem lehet tagja az ellenőrzött szervezetnek. A BM Közigazgatási Hivatalának köztisztviselője például nem lehet önkormányzati képviselő a megye területén lévő önkormányzatoknál. Központi közigazgatási szervnél dolgozó köztisztviselő egyik önkormányzati képviselő-testület tagja sem lehet. Ebből az következik, hogy pl. egyetlen minisztérium, valamint országos illetékességgel rendelkező központi közigazgatási szerv alkalmazottja sem lehet helyi önkormányzat képviselője.

Gazdasági társasági tagság

A közigazgatási, valamint a gazdasági funkciók nemkívánatos öszszefonódása veszélyeket rejthet, ezért nem engedhető meg, hogy a köztisztviselő döntését, intézkedését saját gazdasági érdeke befolyásolja, már csak azért sem, nehogy a közvélemény a köztisztviselő tisztességét erre hivatkozással megkérdőjelezhesse. Számos esetben fordul elő, hogy a köztisztviselő gazdasági társaság tagja. A hatályos jogszabály nem tiltja meg ugyan az igazgatótanácsi, felügyelőbizottsági tagságot, illetve hogy a köztisztviselő gazdasági társaságban vezető tisztséget töltsön be, azonban korlátozást vezet be az olyan esetekre, ha a felsorolt tisztségek bármelyikének ellátása és ezzel egyidejűleg meglévő köztisztviselői jogviszony veszélyeztetné a köztisztviselő befolyástól mentes tevékenységét. Ez a rendelkezés a visszás helyzetek megelőzését szolgálja, s megnöveli a munkáltatói jogkört gyakorló vezető felelősségét is, mivel az egyéb jogviszony végzéséhez szükséges engedély megadásáról ő dönt. Az összeférhetetlenség szempontjából ilyenkor is azt kell vizsgálni, hogy a tulajdonosi jogosítványok gyakorlása mellett történik-e konkrét, személyes munkavégzés – hiszen a személyes munkavégzés összeférhetetlenséget eredményez. A Ktv. módosításának hatálybalépése – 1997. szeptember 15-e – után már a közszolgálati jogviszony létesítésekor vizsgálni kell, hogy az ellátott gazdasági tisztség összefér-e a köztisztviselőként ellátandó tevékenységgel. A vezetői megbízással rendelkező köztisztviselő azonban ilyen funkciót egyáltalán nem – még vezetője engedélyével sem – tölthet be. Ha a munkáltató összeférhetetlennek ítéli a helyzetet, a köztisztviselő viszont ragaszkodni kíván mindkét funkcióhoz, akkor köztisztviselői jogviszonya a törvény erejénél fogva megszűnik, illetve létre sem jöhet. Abban az esetben, ha a köztisztviselő az állam vagy az önkormányzat mint tulajdonos javaslatára tölt be a tisztséget, díjazásban nem részesülhet.

A jegyzőre vonatkozó különös szabályok

Ismeretes, hogy az összeférhetetlenség tekintetében a Ktv. – indokoltan – igen szigorú szabályokat állapít meg a vezetői megbízású köztisztviselőkkel szemben. Mindez természetesen a jegyzőkre is érvényes. A jegyző másik önkormányzatnál még határozott idejű vagy részmunkaidős kinevezés formájában sem láthat el jegyzői feladatokat, mivel az összeférhetetlenség a munkavégzéssel járó egyéb jogviszonyra – ideértve a második közszolgálati jogviszonyt – is kiterjed. Ez alól egy kivétel van, ha a közszolgálati jogviszony létesítése másik – egyébként kinevezett, de távol lévő – jegyző helyettesítése céljából történik. Erről a két érintett képviselő-testületnek kell megállapodnia. A Ktv. a jegyző esetében is alkalmazni rendeli az együttalkalmazás tilalmának általános szabályát, amely a nemkívánatos összefonódásokat akadályozza meg. A főszabálytól eltérően egyébként a munkakapcsolat nem tekinthető irányítási, felügyeleti, ellenőrzési, valamint elszámolási viszonynak, ezért nem tilos, hogy a községi jegyző hozzátartozója valamely önkormányzati intézmény beosztott alkalmazottja legyen. Intézményvezető viszont csak akkor lehet, ha a képviselő-testület az összeférhetetlenség alól felmentést ad.

A jegyző és a társaságok

Nem esik korlátozás alá az, hogy a jegyző tulajdonosként, társtulajdonosként vagy résztulajdonosként részt vegyen bármilyen – természetesen az önkormányzat érdekkörét nem érintő – vállalkozásban. Ilyen lehet pl. az, ha a jegyző betéti társasághoz kültagként csatlakozik, illetve más gazdasági társaság résztulajdonosa lesz, mivel az nem jelent munkavégzéssel járó egyéb jogviszonyt. Tehát jegyző, illetve közigazgatási vezető is lehet tulajdonosa, társtulajdonosa, résztulajdonosa vállalkozásnak, de minden esetben figyelemmel kell lenni arra, hogy nem folytathat olyan tevékenységet, amely hivatalához méltatlan. Felügyelőbizottsági tagságot vállalhat a jegyző, de tagként nem élhet vissza jegyzői tisztségével, s jegyzőként nem hozhatja előnyösebb helyzetbe azt a szervezetet, amelynek felügyelőbizottságában tagként közreműködik.

A jegyző pártpolitikai semlegessége

Az összeférhetetlenségi szabályok szerint a pártsemleges és politikailag független helyi közigazgatás biztosítása érdekében a jegyző sem viselhet pártban tisztséget, nem vállalhat párt nevében vagy érdekében nyilvános közszereplést. Itt kell megjegyezni, hogy a párttevékenységgel kapcsolatos összeférhetetlenségi szabály jóval enyhébb a fejlett demokráciák közszolgálati rendszeréhez képest. Így pl. az angol szabályok értelmében, ha a köztisztviselő képviselő-választáson indul, közszolgálati jogviszonyáról véglegesen köteles lemondani. Ennek indoka, hogy a köztisztviselő a magatartásával kinyilvánítja politikai álláspontját, s ezért ettől fogva a pártatlan, befolyástól mentes szolgálat tőle már nem várható el. A magyar szabályokkal nem ellentétes, ha a jegyző párttag, s ezzel összhangban aktívan részt vállal a párt belső életéhez kapcsolódó rendezvényeken. A párt különböző rendezvényein való szereplés addig egyeztethető össze a pártsemlegességből fakadó törvényi követelménnyel, ameddig a jegyző közreműködése nem terjed túl a párt szervezeti keretein, magatartása nem teszi őt a politikai élet szereplőjévé. Mindenképpen hangsúlyozni kell, hogy a fentiekhez hasonló szereplést élesen el kell határolni a jegyzői minőségben kifejtett tevékenységtől. Ennek megfelelően a jegyző nem tüntetheti fel magát közigazgatási szervének képviselőjeként, és nem tehet nyilatkozatot közigazgatási szervének nevében a párt különböző rendezvényein.

Varga Mónika
Bejelentési kötelezettség
A köztisztviselő haladéktalanul köteles bejelenteni, ha vele szemben összeférhetetlenségi ok merült fel. Ha ezt elmulasztja, fegyelmi vétséget követ el, ami miatt fegyelmi eljárást kell indítani ellene. A munkáltatói jogkör gyakorlója köteles a köztisztviselőt felszólítani az összeférhetetlenség megszüntetésére. A felszólítástól számítva 30 nap áll a rendelkezésre ahhoz, hogy a köztisztviselő az összeférhetetlenséget megszüntesse. Ennek elmulasztása esetén közszolgálati jogviszonya a törvény erejénél fogva megszűnik. Felmentésre, végkielégítésre ilyen esetben természetesen nem lesz jogosult. Az összeférhetetlenségi eljárás során a közszolgálati jogviszonyt érintő lényeges jognyilatkozatokról lévén szó, a szigorú határidőt be kell tartani, s nagy hangsúlyt kell fektetni az írásbeliségre is.

A bejelentési kötelezettséggel kapcsolatban támpontokat nyújtanak az Alkotmánybíróság döntései. Ezekből a fontosabbak: 962/B/1992. AB határozat; 11/1994. (III. 2.) AB határozat; 55/1994. (XI. 10.) AB határozat; 513/B/1994. AB határozat; 934/B/1994. AB határozat; 14/1995. (III. 13.) AB határozat; 982/B/1992. AB határozat; 30/1997. (IV. 29.) AB határozat.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. október 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem