×

Beszedőközösség

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. szeptember 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 9. számában (1998. szeptember 15.)

 

Az Orbán-kormány programjában kiemelt helyen szerepel egy új, közös, a köztartozásokat beszedő és behajtó szervezet megteremtése. Az átszervezéseket 2000 januárjáig hajtanák végre, ekkor kezdődne meg a tervezett adó- és járulékreform is. Az új kormány az átszervezéstől nagyobb hatékonyságot s több állami bevételt vár. Egyben a mindennemű programjukban beharangozott adó- és tb-teher-csökkentést is ettől teszik függővé.

 

Az állami költségvetés legfontosabb bevételeinek, az adóknak és a vámbevételeknek, valamint a társadalombiztosítási járuléknak a központi beszedése és behajtása nem új elképzelés. Erre vonatkozólag már a Horn-kormány idején tervezet készült, részletesen taglalva azt a több tucat szervezetet, amelyek felállítása után a magyar közigazgatás eljuthat abba az állapotba, amikor a csaknem 1000 milliárd forintnyi állami köztartozás kintlevőségének növekedése első lépcsőben megtorpan, majd fokozatosan apadni kezd. A programot KATOR-nak nevezték el, eredményeként olyan központi országos számítástechnikai rendszer jönne létre, amely képes minden adóalany mindennemű köztartozását egy helyen kezelni. Erre épülne a központi behajtóapparátus, és ez az elgondolás szerint valóban hatékonyan működne. Ennek része volt az a később elvetett ötlet, hogy a vám- és pénzügyőrséget rendeljék az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal elnöke alá.

Kis lépés előre

A törvényalkotás az elmúlt években kis lépésekben ugyan, de elindult abba az irányba, hogy szűkítse a köztartozás megfizetése alóli kibúvás lehetőségét. A csődtörvény, az állami támogatások feltételéül kikötött köztartozás-mentesség, valamint az új cégtörvény rendelkezései mind abba az irányba hatnak, hogy a lejárt köztartozás lehetetlenítse el a vállalkozás működését.

Az adózás rendjéről szóló törvénybe (Art.) bekerültek olyan paragrafusok, amelyek alapján az adóhatóság visszatarthatja az adózó adó-visszaigénylését, ha annak egyéb köztartozása van. Ez hatásos intézkedésnek bizonyult. Ezenkívül a csőd-, a felszámolási, illetve a végrehajtási eljárásban – az illetékes szervek különmegállapodása alapján – az Art. az APEH-re bízza, hogy a VPOP-t, illetve a két tb-alapot megillető köztartozás ügyében eljárjon. Az Art. ugyanakkor arra is lehetőséget ad, hogy az állami adóhatóság az őt megillető követelések tekintetében képviselőként, végrehajtóként a tb-, illetve a vámkövetelések behajtására jogosult szervet megbízza.

Ez a törvényi keret. A valóság azonban az, hogy ez utóbbi egyáltalán nem hatásos. Olyannyira nem, hogy a tb-alapok elzárkózása miatt ilyen megállapodás az adóhatósággal a mai napig nem jött létre, így az APEH-et nem keresték meg sem a nyugdíjbiztosítási, sem pedig az egészségbiztosítási pénztártól, hogy nevükben járjon el követeléseik behajtása ügyében.

Együttműködés a VPOP-val

Az együttműködés a gyakorlatban a VPOP-val sem funkcionál, bár az APEH és a VPOP között érvényes megállapodás van. A jogszabály szerint ugyanis a VPOP csak az 1997. január 1-je után keletkezett jogerős vámtartozások behajtásának ügyével fordulhatna az APEH-hez. A jelenlegi meglehetősen hosszadalmas jogorvoslati eljárások miatt még nem tudtak átadni múlt év eleje óta vámhatározatban megállapított tartozást. Az ügyfél ugyanis először fellebbezhet a vámhatározat ellen két vámigazgatási lépcsőben, majd azt a bíróság előtt megtámadhatja első és másodfokon, sőt akár a Legfelsőbb Bírósághoz is fordulhat jogorvoslati kérelemmel. Ezenkívül a vámtörvényben olyan szigorú biztosítékrendszert dolgoztak ki, amely a legkisebb esélyt sem engedi arra, hogy az országba érkezett áru után ne fizessék meg a vámmal összefüggő köztartozást – állítja a VPOP, tehát nincsenek ügyek.

Az adótartozások összege 460 milliárd, a tb-elmaradás és a vámtartozás összege mintegy 250-250 milliárd forint. Ezek az összegek azonban tartalmazzák az évek óta halmozódó felszámolás és csődeljárás alatt levő, valamint a megszűnt cégek tartozásait is, amire a behajtószerveknek már nincsen befolyásuk. Ezenkívül a kamatterhek is hónapról hónapra nőnek. Így a működő cégek behajtható tartozása a három szervezetnél mintegy 360 milliárd forintra becsülhető. (APEH 170, tb 134, VPOP 57 milliárd forint.)

Vetélkedő behajtók

Az APEH-nek jól megszervezett, országos, önálló behajtási apparátusa van. A tb-igazgatóságoknak is vannak ezzel foglalkozó munkatársai, de 2-3 éve tucatnyi külső behajtócéget is megbíztak a tb-járulékok behajtásával. Ezek eredménytelensége miatt később nem folyamodtak ilyen megoldáshoz. Mindenesetre néhány hete az egyik tb-alap vezetője számokkal igyekezett bizonyítani: a tb-alapok behajtási szervei hatékonyabbak az adóhatóságénál, mivel kimutatásaik szerint egy főre vetítve több kinnlevőséget hajtottak be, mint a társszerv hasonló munkatársai. Ezzel kimondatlanul is azt üzente: nem helyeslik a közös behajtási szerv létrehozását, és ez magyarázza azt is, miért ódzkodnak az APEH-hel való együttműködéstől. A VPOP behajtási apparátusa a legkisebb, megyei parancsnokságonként mindösszesen néhány munkatársból áll.

A gyors egyesülést késlelteti, hogy az APEH, a VPOP és a társadalombiztosítás folyószámla-könyvelése alapvetően eltérő. Az adóhivatal könyvelési rendszere még nem tökéletes, de országosan központosított, ami viszont nem mondható el a tb-igazgatóságokról, ahol még nincs központi adatbázis. Vagyis a jelenlegi állapotban, ha az APEH és a tb decentralizált megyei folyószámlarendszereit összekapcsolnák, nagy lenne a zűrzavar, és nem kizárt, hogy a rendszer működésképtelenné válna. E tekintetben a vámhatóság folyószámlarendszere a legfejlettebb, mivel a vámmegállapítás és a befizetés azonnal megjelenik a központi számítógépen.

Mellesleg, de egyáltalán nem mellékesen, a köztartozások központi, közös adatnyilvántartásának egyik legnagyobb gátja: a rendszernek meg kell(ene) felelni az adatvédelmi követelményeknek, s ez alighanem fölöttébb nehézzé teszi az elgondolás valóra váltását.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. szeptember 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8394 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8394 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4984 olvasói kérdésre 4984 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8394 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8394 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4984 olvasói kérdéssel.

Eltűnt közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Intézményünk egyik közalkalmazottja 2023. augusztus 15. óta munkavégzés céljából a munkahelyén nem jelent meg. Távollétének okáról és várható időtartamáról sem a közvetlen...

Tovább a teljes cikkhez

Végkielégítés egészségi alkalmatlansággal indokolt felmondás esetén

Két munkavállalónk keresőképtelen állományának lezártát követően már nem lesz alkalmas a munkakörének betöltésére. Olyan mértékű egészségromlásuk van, amely alapján -...

Tovább a teljes cikkhez

Nyugdíjasnak minősülés

Az egyik munkavállalónk február 28-án töltötte be a 65. életévét. Szervezeti okokra hivatkozással szeretnénk megszüntetni a jogviszonyát március végével. Nincs információnk arra...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Munkakör-felajánlás és észszerű alkalmazkodás

A Kúria BH 2024.16. számú döntésének értelmezésével kapcsolatban szeretném segítségüket kérni. Mivel az Mt. nem definiálja a fogyatékosságot, és más jogszabályra sem hivatkozik...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenséggel járó betegség alatt

Egy munkatársunk már több mint fél éve állományban van. Most szeretné elindítani a leszázalékolását, és az ügyintéző azt mondta neki, hogy ki kell jelentkeznie a táppénzről, és...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló összeférhetetlen magatartása

Ha a munkavállaló társaságával a munkáltató leszerződik, mindazonáltal a szerződéskötés folyamata alatt sem derül ki a munkáltató számára, hogy az új partnere...

Tovább a teljes cikkhez

Utazási kedvezmény önkormányzati művelődési házban dolgozóknak

Jár-e a 2024. március 1-jei nappal hatályba lépett 38/2024. Korm. rendelet szerinti utazási kedvezmény önkormányzatnál, illetve önkormányzat intézményénél (művelődési ház)...

Tovább a teljes cikkhez

Kógens szabályok értelmezése külföldi jog kikötésénél

Az Mt. 3. §-a (1) bekezdésének az értelmezése kapcsán szeretnénk a szíves segítségüket kérni. A praxisunkban gyakoriak az olyan esetek, amikor a felek a külföldi jog alkalmazásában...

Tovább a teljes cikkhez

Cafeteriajuttatás fizetés nélküli szabadság alatt

Várhatóan 2024. május 17-én szülöm meg a gyermekemet. Addig aktív állományban végzem köztisztviselői feladataimat. Terveim szerint gyermekem 2 éves korában térek vissza az aktív...

Tovább a teljes cikkhez

Idegennyelv-tudási pótlék - az illetmény összegén kívül

A köztisztviselői garantált bérminimumba beleszámít a nyelvpótlék, vagy az illetmény megállapításánál a pótlékot azonfelül kell figyelembe venni?

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jutalom - a jogszerző idő értékelése

Önkormányzati óvodánkban 2022. augusztus 2. óta dolgozó pedagógus köznevelési foglalkoztatotti jutalma megállapításához a közalkalmazott 2024. január 3. napján 26 év 3 hónap...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeretben elrendelt rendkívüli munkavégzés elszámolása

Munkaidőkeretben rendkívüli munkaidő elrendelése esetén a rendkívüli munkavégzés ellenértékét (a 100% pótlékot vagy 50% pótlék + pihenőnapot) az elrendelés hónapjában kell...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4984 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 260-ik lapszám, amely az 4984-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem